BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pénzbüntetéssel "ösztönzik" az idősebbek alkalmazását

2008. június 19. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Franciaországban ezentúl anyagilag büntethetik azokat a vállalatokat, amelyek nem hajlandók növelni az 55 és 64 éves kor közötti munkavállalóik számát. Ugyanakkor - az új rendelkezések szerint - az ottani dolgozóknak a korábbi 40 helyett 41 év munkaviszonyt kell igazolniuk ahhoz, hogy teljes körű állami nyugdíjat kaphassanak - adta hírül a BBC online változata. Az Európai Unión belül jelenleg Franciaország is azon országok közé tartozik, amelyek az 55-64 éves korosztály alkalmazásában a legrosszabb arányt mutatják. A sort Lengyelország és Olaszország vezeti 33,8 százalékos foglalkoztatottsági mutatóval, a franciáknál ez az arány 38,3 százalék. Ugyanezek az értékek az élenjáró Svédországban 70 százalék körül alakulnak, Nagy-Britanniában 57, Írországban 53 százalék.
Ugyanakkor a franciaországi mutatót még inkább rontja, hogy az unión belül ott a legmagasabb a várható élettartam: a nőknél 84,5, a férfiaknál pedig 77,6 év. Egyébként a Sarkozy-kormány nem tervezte a cégek ilyen formában való megregulázását, ám az intézkedés bevezetésére azután került sor, hogy a vállalatok elutasították azokat a központi kezdeményezéseket, amelyek szerint 2010-ig különkiadásokkal járuljanak hozzá a nyugdíjbefizetésekhez. Franciaországban 400 ezer 57 éven felüli állampolgár kap munkanélküli-segélyt.
A BBC-online tudósítója megjegyzi, hogy 1995-ben és 2003-ban a közszférában sztrájkhullámokhoz vezettek az akkori kormány nyugdíjrendszert megreformálni kívánó intézkedései.

Rozgonyi György
Rozgonyi György

Ez is érdekelhet