BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Két magyar diákcsapat a Shell Eco Maratonon

Ma éppen a félidejénél tart az a május 22-24. között, a dél-franciaországi Nogaróban zajló Shell Eco Maraton verseny, amelyen az a mai autókat idéző jármű győz, amelyik egy liter benzinnek megfelelő üzemanyaggal a legmesszebbre tud eljutni. Magyarországról a városi és prototípus kategóriában idén elsőször indult két diákcsapat.

2008. május 22. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Franciaországba utazás előtt Budapesten mutatta be az a két egyetemi, illetve főiskolai alkotói csapat a saját készítésű járművét, amellyel beneveztek a világ egyik legismertebb, a fenntartható mobilitás érdekében végzett fejlesztéseket szolgáló versenyére a Shell Eco Maratonra. Az energiatakarékos járművek erőpróbáján az a cél, hogy a csapatok által megépített, a mai autókat idéző közlekedési eszköz egy liter benzinnek megfelelő energiamennyiséggel a legnagyobb távolságra jusson.
Az 1985-ben elindított és azóta minden évben megtartott Shell Eco Maraton üzemanyag-hatékonysági verseny egyik európai rekordere a franciaországi Lycée La Joliverie csapat, amelynek járműve 2004-ben a belső égésű motorok kategóriában egy liter benzinnek megfelelő üzemanyaggal 3410 kilométer távolságot képes megtenni. Az üzemanyagcellával működő prototípusok kategóriában elért csúcs még lenyűgözőbb: ezt 2005-ben állította fel a svájci ETH Zürich csapata. Hidrogénüzemanyag-hajtású járművük egyliternyi benzin energiatartalmával elméletben 3836 kilométeres távolságra jutna.
Ahogy minden évben, idén is a diákok két járműkategóriában - prototípusok és városi koncepció - versenyezhetnek. Az előbbi a diákok képzeletgazdagságáról, kreativitásáról tanúskodhat, a gyakran áramvonalas, ugyanakkor futurisztikus, könnyű anyagokból készült, alacsony légellenállású járműveik növelhetik a hatékonyságot. Az utóbbi kategóriában a versenyzőknek a hagyományos járművek kritériumainak megfelelően kell építkezniük, úgy, hogy az külsőre azért hasonlítson a mai értelemben vett személyautókra. Ám mindkét esetben az a cél, hogy olyan járművet tervezzenek és építsenek, amely a lehető legkevesebb üzemanyaggal a legnagyobb távolságot teszi meg, és közben a lehető legkevesebb káros anyagot bocsátja ki.
Az idei versenyen - ahol 25 ország mintegy 200 diákcsapata méri össze tudását - Magyarországot a győri Széchenyi István Egyetem közúti és vasúti járművek tanszékének, valamint a Budapesti Műszaki Főiskola Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Karának mérnökhallgatói képviselik.
A győriek a városi koncepció kategóriában a Szenergy Team napelemes hajtású járművével indultak, ez az első magyar autó, amelyik hozzáadott energia nélkül is működik. A minél kisebb energiafelvétel érdekében a hagyományos izzók helyett az autóiparban már használt ledeket is beépítettek, újdonság a kormánymű egyedi konstrukciója, ami a lehető legkisebb súly mellett biztonságos és mégis egyszerű irányíthatóságot tesz lehetővé. Ezt a megoldást a csapat külön is benevezte az idei Shell Eco Maraton műszaki innovációs díjára. A járműben használt ultrakapacitás nevű tárolóegység hamar feltöltődik és könnyű kisütni. Az autó egyszerre képes haladni és közben energiát raktározni. Egy liter benzinnek megfelelő energiával, 35 km/h átlagsebességgel közel 400 kilométert tud megtenni, lassan haladva azonban akár ezret is - magyarázta a Napi Felelősségvállalás kérdésére Molnár István, a győri csapat vezetője. A társaság kilenc főiskolás diákból és öt tanárból állt össze, a jármű megépítése körülbelül 500 munkaórájukba telt.
A budapesti csapat - a prototípusok kategóriában - más jellegű járművel hajtott a pályára. A költségtakarékosság nem hétköznapi megoldásra sarkallta a konstruktőröket: az autó biciklikerekeken gurul, a fékek is kerékpárból származnak, a haladásról egy fűkaszából kölcsönvett és átalakított benzines motor gondoskodik. A háromkerekű jármű szokatlan formája nagyban javítja a súly-teljesítmény arányt. A karosszéria és a kormánymű sikerrel szerepelt itthoni tudományos versenyeken: tervezőik idén bejutottak az Országos Tudományos Diákköri Konferenciára. Kuti János, a budapestiek vezetőjének tájékoztatása szerint a 12 fős csapat által konstruált jármű körülbelül 250-300 kilométert képes megtenni. A cél egyelőre az volt, hogy meglévő alkatrészekből állítsanak össze egy működőképes járművet, ehhez csaknem ezer munkaórára volt szükség. A fejlesztéseket folytatják, a franciaországi bemutató után idén október 20-21-én a Ford T-Modell konferencián itthon is bemutatják.

Rozgonyi György
Rozgonyi György

Ez is érdekelhet