BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Édesvízi kvóta a láthatáron?

2008. április 17. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Édesvízből annyira kevés maradt és marad a Földön, hogy a hozzáférés, illetve a használat joga - hasonlóan a szén-dioxid-szennyezési kvótákhoz - éveken belül áruként kínált termék lehet a világpiacon - írja az Independent. Szakértők a vízhiány három fő okaként a népességrobbanást, a gazdasági növekedést és a növekvő energiaigényt jelölik meg. Függetlenül attól, hogy Arizonáról vagy Darfúrról van szó - az ENSZ szerint -, az édesvízhez való hozzáférés Afrikában katasztrofális helyzetet teremthet, hacsak nem születnek előzetes megállapodások e probléma kezelésére vagy a jelenlegi szabályozási környezet nem változik meg. A hozzáférés jogát a cégeknek a közeljövőben külön költségtényezőként kell figyelembe venniük, és itt is kialakulhat egyfajta másodlagos kereskedői piac - figyelmeztetett Ditlev Engel, a Vestas Wind Systems - a világ legnagyobb szélturbinagyártó cége - elnök-vezérigazgatója. A társaság a potenciális vízhiány kapcsán arra hívja fel a figyelmet, hogy a szélenergiával mindössze öt liter víz felhasználásával öt megawatt energia állítható elő, ami egyébként egy átlagos háztartás éves szükséglete. Ha azonban ezt az energiamennyiséget szénből állítják elő, akkor ehhez összesen 10 ezer liter, a nukleáris úton előállítotthoz pedig 12,5 ezer liter vízre van szükség. Tavaly egyébként a Coca-Cola kényszerült felajánlani, hogy visszafogja vízfogyasztását, miután az atlantai szárazság - az üdítőital-gyártó vízigényével súlyosbítva - a vízgyűjtő medenceként is funkcionáló Lanier-tó kiszáradásával fenyegetett. Engel nemrég elindított egy programot, amelynek célja, hogy az egyesült államokbeli - a világ édesvízkészletének mintegy ötödét jelentő - Nagy-tavak környékéhez kapcsolódó használati jogok nehogy túlságosan koncentrálódjanak. A nehézipar - és különösen az autógyártás - legfőbb bázisai ugyanis épp e régió tavainak partján épültek fel, és itt jelenleg korlátlan mennyiségben juthatnak hozzá édesvízhez.

Rozgonyi György
Rozgonyi György

Ez is érdekelhet