BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Etikai visszaéléseknek van kitéve az észak-amerikai munkavállalók fele

Egy felmérés szerint tavaly az amerikai alkalmazottak 56 százaléka tapasztalta, hogy cégénél etikai visszaélések történnek. A visszaéléseket nem jelentők több mint fele a korrekciós lépések hiányától, harmada a megtorlástól tartva hallgatott.

2008. január 17. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Hat évvel a számos nagy egyesült államokbeli óriásvállalatnál elkövetett csalások, sikkasztások miatti, világra szóló botrány kirobbanása után sok esetben nem tapasztalható lényeges változás abban, hogy az ottani cégeknél az etikus működés hangsúlyos, sőt meghatározó legyen - derül ki az Ethics Resource Center (ERC) nonprofit tanácsadó szervezet tanulmányából. Az ethics.org internetes honlapon összegzett felmérés szerint az Egyesült Államokban - állami és magántársaságoknál - összesen mintegy kétezer alkalmazottat kérdeztek meg, akiknek jelentős része a cégénél tapasztalható etikátlan viselkedésről számolt be vagy arról, hogy egyre kevésbé éreznek késztetést jelenteni, ha valamilyen visszaélés a tudomásukra jut. A megkérdezettek a legsúlyosabb etikai problémáknak az adott cégen belüli érdekellentétek kezelését, a sértegető viselkedési stílust és a cég tevékenységéhez kapcsolódó hazugságokat jelölték meg. Mindebből az üzleti etika fejlődésének hiányaira lehet következtetni, arra, hogy számos cég vezetője, igazgatótanácsok tagjai, politikusok, befektetők és - sok esetben - az ügyfelek sem mérlegelik a cégen belüli vagy a céghez kapcsolódó magatartásukat, hozzáállásukat - mutatott rá Patricia Harned, az ERC elnöke. A Sarbanes-Oxley-törvény 2002-es bevezetése ellenére - amely új szabályokat léptetett életbe a visszaélések csökkentésére, illetve az ehhez kapcsolódó jelentési kötelezettségekre - az észak-amerikai üzleti életben a helyzet szinte ugyanolyan inkorrekt, mint 2002 előtt - tette hozzá Harned.
Tavaly a felmérésben részt vevő alkalmazottak 56 százaléka tapasztalta, hogy a cégen belül megszegik a vállalati etikai és üzleti alapelveket vagy az ezt szabályozó törvényt. Bár az alkalmazottak 42 százaléka tanúja volt egy-egy ilyen helyzetnek, "eseménynek", ám nem jelentették a megfelelő vállalati csatornákon. Harned szerint az alkalmazottak egy része az "úgysem változik semmi" megfontolásból értelmetlennek tartja a bejelentést vagy pedig - tartva a következményektől - fél megtenni. A visszaélésekről jelentést nem tevő tanúk több mint a fele azért hallgatott, mert azt gondolta, hogy a tájékoztatást nem követik változtatások, változások. Ugyanezen csoport 36 százaléka pedig attól tartott: ha jelentést tett volna, akkor valamilyen megtorlás éri a munkahelyén, legrosszabb esetben kirúgják.
Öröm az ürömben, hogy a visszaélések száma háromnegyedével csökkent a fejlett etikai kultúrájú cégeknél, a minden részletre kiterjedő etikai programmal rendelkező társaságoknál pedig megduplázódott a bejelentések száma.
A tanulmány ugyanakkor rámutat arra is, hogy a megkérdezettek 40 százaléka eleve nincs tisztában a lehetőséggel: észrevételeiről jelentést tehet munkaadója meghatározott csatornáin keresztül. Az is a felmérés eredménye, hogy a vállalatok körülbelül negyede készített, illetve működtet megfelelő etikai és panasztételi programot. Az ERC szerint az alkalmazottak szívesebben beszélnek problémáikról egy olyan emberrel, akivel már van valamiféle kapcsolatuk, mint a vállalati "forródrótokkal", amelyekhez mindössze három százalékuk fordul.

Rozgonyi György
Rozgonyi György

Ez is érdekelhet