A NAPI Online kérdésére Lakatos Sándor kifejtette: korábbi feladatkörét változatlanul ellátja, ugyanakkor mindent meg fog tenni a vállalatok társadalmi felelősségvállalásának itthoni erősítése érdekében.
A szakmai konferencián Kóka János gazdasági miniszter vitaindító előadásában elmondta: nemcsak a vállalatok társadalmi felelősségvállalásának aktuális fogalomkörét igyekezett tisztázni, hanem megfogalmazta azokat a dilemmákat is, amelyek miatt Magyarországon még sok cég idegenkedik e tevékenység és szemlélet alkalmazásától.
Ennek kapcsán a miniszter kutatásokra hivatkozott, amelyekből kiderült: gyakran ellentmondás figyelhető meg a cégvezetők, illetve a fogyasztók véleménye és gyakorlata között. Sok esetben a szereplők elméleti hozzáállása pozitívabb, mint a gyakorlat, illetve a tettek.
A PriceWaterhouseCoopers kutatásából is kiderült, hogy a vállalatok 70 százaléka elismeri a CSR fontosságát. Sőt: tíz cégvezetőből kilencen azt is tudták, hogy extraprofit is képződhet e tevékenység eredményeként, ugyanakkor a gyakorlatban nagyon sok cég nem alkalmazza a CSR-t. Ez kiderült a cégek éves beszámolóiból is. A magyar fogyasztók 70 százaléka nem vásárolna olyan terméket, amelynek gyártója nem alkalmazza a CSR-t. Ugyanakkor 65 százaléka többet is fizetne, ha tudja, hogy a cég alkalmazza a CSR-t. Érdekesség, hogy az USA-ban a lakosság átlag 10 százaléka, Európában 3 százaléka vásárol valóban CSR szemléletű cégtől terméket.
Kóka tájékoztatása szerint a befektetők nem minden esetben figyelembe veszik a környezettudatos cégszemlélet és gyakorlat meglétét. Vannak jó példák, ám alapvetően szemléletbeli változásra van szükség - tette hozzá Kóka. Például az adófizetési kötelezettség teljesítése is beletartozik a CSR-be, hiszen mindkettőben a társadalomért való felelősségvállalásról van szó.Kóka javaslatot tett, hogy a CSR legyen hatékony eszköz mind a cégek, mind a fogyasztók számára. Ebben a GKM partner lesz, amit igazol a CSR kabinet létrehozása is - mondta a miniszter.
