A NAPI Gazdaság cikke
Várhatóan e hét végéig közreadja a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesülete az idei I–IX. hónap újautó-eladási adatait. A NAPI Gazdaság előzetes gyorsösszesítése szerint az utóbbi három hónappal tovább erősödött az a negatív várakozás, ami éves összehasonlításban az idei újautó-eladások átlagában 5–10 százalékos visszaeséssel számol.
Számításaink szerint csaknem 142,1 ezer új autót, illetve terepjárót vásároltak az idén szeptember végéig az országban, ez 1,8-2 százalékos visszaesést mutat a tavalyi év ugyanezen időszakához viszonyítva. A 2004 elejétől szeptember végéig tartó időszakot alapul véve pedig átlagosan csaknem 8,5 százalékkal estek vissza az új személyautókat forgalmazó, mintegy háromtucatnyi vezérképviselet és márkaimportőr összeladásai.
A negatív tendencia a második negyedévben mutatkozott meg, amikor is az első negyedévi 6,6 százalékos – 2005. március végéhez viszonyított – növekedés után idén június végéig 3,1 százalékos visszaesés következett be. Ráadásul, ha ez a tendencia folytatódik az év utolsó három hónapjában is, akkor valóban bekövetkezhet a 10-20 ezerrel kevesebb vásárlóval számoló várakozás.
Összesítésünk szerint az élbolyban az élen álló Suzuki megtartotta ugyan az elsőségét, ám „konzerválta” a félévkor is megmutatkozó – a tavalyi hasonló időszakokhoz képest – 18-19 százalék körüli visszaesését. Ugyancsak őrzi második helyét az Opel, ez év szeptember végéig tovább erősítette pozícióját a képzeletbeli dobogó harmadik helyén a 14 ezret meghaladó Ford, amelynél a Fusion és a Focus C-Max emelkedik ki az amúgy is – negyedévről negyedévre – folyamatosan növekvő Ford-eladásokból. Nyomában csaknem 12,5 ezerrel a Skoda „halad”, főleg a Fabia- és az új Octavia-értékesítésekkel, de ott robog mellette a csaknem 12,12 ezres Volkswagen is, amelynél az új Passat, Jetta eladásai mutatnak fölfutást, és kelendőek voltak a Polo-modellek is.
Az élmezőnyben a japán márkák közül a Toyota még inkább erősítette az idén az első kétharmadbeli pozícióját, ami nem kis részben az új Yaris, a megújult Avensis és az új RAV-4-es, valamint a Corolla eladásainak tudható be. A francia autómárkák közül a Citroën javította tovább eladásait, a Berlingo jó értékesítési mutatóinak köszönhetően, ami mintegy háromszoros a tavalyi hasonló időszakhoz képest, emellett jól fogyott a Picasso is, és beindult a C1-esek eladása. Bár a Renault és a Peugeot visszaesést mutat, az utóbbi márkánál a 307-es új dízelmotoros változatokat többen vásárolták a tavalyi hasonló időszakhoz képest, valamint egyre keresettebbek a nyár elején piacra került 207-es modellek, miközben értékesítik még a 206-osokat is.
A japánok közül a Mazda csaknem 21 százalékkal többet értékesített ez év szeptember végéig, mint tavaly ilyenkor, a Nissan-eladások pedig 13 százalék körüli felfutatást mutatnak. A Mazdák közül a 3-as és a 6-os modellek a legkelendőbbek, ugyancsak megindult a középkategóriás egyterű 5-ösök eladása. A Nissannál a kisegyterű Note-ból vásároltak nagyobb mennyiségben. E mezőnyben a Honda csaknem 22 százalékos gyarapodást mutat, az ötajtós, teljesen megújult Civic mellett a City és a Jazz vásárlásai is javították az eladásokat, akárcsak – mintegy 65 százalékos növekedéssel – az új Accord. Ugyancsak nagyobb arányban – mintegy 15 százalékos növekedéssel – javultak a Mitsubishi-eladások.
Változatlanul növekedést mutatnak a prémium és luxuskategóriába tartozó személyautók, terepjárók eladásai, e csoportban őrzi vezető helyét az Audi, dobogós még a Mercedes és a BMW. A Lexusok értékesítése jelentősen megugrott – főleg a dízel- és hibrid változatokat keresték –, valamint a Saab és a Volvo is jól fogyott.
