Olyan lépéseket fontolgat a Toyota vezetése, amelyekkel – megfúrva a még csupán az elképzelések szintjén létező General Motors–Renault-Nissan szövetséget – együttműködést ajánhat a súlyos veszteséggel küszködő GM-nek – jelentette a cnnmoney.com a Business Weekre hivatkozva.
A magazin forrása szerint – amely állítólag tisztában van a japánok terveivel – a Toyota nem szeretné „túlnyerni” magát. Miközben a cég az utóbbi időben főként a GM-mel szemben növelte piaci részesedését, vezetőit aggasztják a legnagyobb rivális válságának politikai és szociális következményei. A „belső hang” tulajdonosa ugyanakkor kizárja a részvénycserét a felek között, inkább technológiai együttműködésre céloz, amelynek alapja vagy mintája lehet a GM és a Toyota közösen működtetett kaliforniai összeszerelő üzeme, ahol Pontiac Vibe, illetve Toyota Corolla és Tundra modellek készülnek.
A két autóipari óriás szorosabb kapcsolata mellett pszichológiai érvek is szólnak: szakértők szerint mindkét fél nagyra becsüli a másikat, szemben a Renault-val és az ellenőrzése alatt álló Nissannal, amelyeket a General Motors menedzserei másodrendű piaci szereplőnek tartanak. Rick Wagoner, a GM vezérigazgatója is előnyben részesítené a vezető japán gyártóval kötött, lazább szövetséget, amelynek segítségével úgy fúrhatnák meg a francia–japán páros megjelenését a cégben, hogy közben demonstrálnák: ők minden megoldásra nyitottak a nagyvállalat talpra állítása érdekében.
A Toyotáról köztudott, hogy nem kapkodja el a dolgokat, ha cégszövetségről van szó, ezért a jelenlegi kiszivárogtatással elindult tapogatózás után – a GM hivatalosan semmit sem tud a dologról – csak további óvatos lépések várhatók.
