Meglehetősen nagy érdeklődés előzi meg a General Motors (GM) és a Renault-Nissan cégcsoport vezetőinek ma esedékes detroiti tárgyalásait. Két héttel azután, hogy a GM egyik befolyásos befektetője, Kirk Kerkorian kiszivárogtatta a sajtónak „érdekes” ötletét a két autógyártó szövetségéről, ez a meeting lehet az első formális lépés az elképzelés megvalósításában. Az elemzők azonban megosztottak a dolog megítélésében: egyesek szerint hozhat költségcsökkentést a technológiák összehangolása, mások szerint a hiábavalóan erőltetett együttműködés csak eltéríti mindkét nagyvállalat vezetését nem kis gondjai megoldásától.
A két főszereplő Carlos Ghosn, a Renault-Nissan vezérigazgatója, akit a Nissannál elért sikerei nyomán „költséggyilkosnak” is hívnak – e hírneve miatt „vetett szemet rá” a befektetése értékéért aggódó Kerkorian –, illetve Rick Wagoner, a GM vezérigazgatója, aki nemrégiben indított el egy reorganizációs programot veszteséghegy alatt nyögő cégénél. Utóbbi azzal nyitott, hogy kifejtette: nem bízzák egy fehér lovon érkező lovagra a problémáik megoldását, míg az előbbi azt nyilatkozta a CNBC-nek, hogy egyáltalán nincs szándékában a meglévő kettő mellé még egy harmadik vállalat vezetését is átvenni. Ellenben néhány a GM által bezárásra ítélt amerikai üzemet átvezet a Nissan – tette hozzá. A franciák nagyon meg fogják válogatni kiket vesznek át a GM korábbi alkalmazottai közül – reagálták erre szakértők. Ugyanakkor Ghosn átfogó partnerségre törekszik a GM-mel, és cége közelebbről nem meghatározott, de nagy részesedést venne amerikai versenytársában. Wagoner „világosan érteni akarja” miről is van itt szó, s kifejtette, hogy ők mindig is nyitottak voltak minden jó új ötletre.
Ködösítésben tehát már megvan az összhang a felek között.
