A Magyar Ásványolaj Szövetség adatai szerint 2006. első félévében 18,8 százalékkal 686,7 millió literre nőtt a gázolaj-fogyasztás Magyarországon az előző év azonos időszakához képest. A 98-as oktánszámú benzin fogyasztása 15,6 százalékkal visszaesett, 54,8 millió literre, miközben a benzinforgalom több mint 90 százalékát adó 95-ös fogyasztása több mint 8 százalékkal 740 millió liter fölé nőtt. Az okokról Wilde Györgyöt, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkárát kérdeztük.
A szakember elmondta: az ólmozott benzin forgalmazása 1999. április 1-től megszűnt. A gyártók, importőrök azonban – gondolva az ólmozott benzint igénylő gépjárművek tulajdonosaira – még öt évig "ólompótló" adalékot kevertek a 98-ös benzinhez, ám ennek központi forgalmazása 2004 végén megszűnt. „A mostani visszaesés oka feltehetően a központi ’ólómpótló’ bekeverésének abbamaradása. Aki akarja, természetesen most is megveheti a boltban az 'ólompótlót', de azt saját kezűleg kell belekevernie az üzemanyagba” – mondta a szakember.
A szakértő szerint a dízelfogyasztás megugrása alapvetően három lehetséges ok miatt következett be. Az egyik, hogy az új személyautók között egyre növekszik a dízelek részaránya. Másrészt a gazdasági növekedéssel egyidejűleg az áru- és személyfuvarozó cégek több dízel üzemanyagot fogyasztanak, és a teherfuvarozó gépjárművek általában gázolajjal működnek. "A dízelfogyasztás élénküléséhez az is hozzájárult, hogy a keleti határszélen a VPOP egyre erélyesebben és eredményesebben lép fel a dízelcsempészek ellen, ami szintén keresletnövekedést okozott" - mondta Wilde György.
