A Nissan és a Renault vezetősége felhatalmazta Carlos Ghosnt, a cégcsoport vezetőjét, hogy kezdjen tárgyalásokat a General Motorsszal egy esetleges hármas szövetség kialakításáról. A Reuters jelentése szerint a francia–japán vállalkozás 20 százalékos részesedést szerezne amerikai riválisában a GM negyedik legnagyobb (közvetett) befektetője Kirk Kerkorian kezdeményezése nyomán elindult közeledés eredményeként. Az amerikai autógyártó igazgatósága a múlt héten úgy foglalt állást, hogy áttekinti Kerkorian javaslatát, de konkrét Nissan–Renault-megkeresés akkor még nem érkezett a GM-hez.
A tegnap nyilvánosságra került kezdeményezés nyomán erősödött a GM tőzsdei árfolyama, mert a befektetők az „átalakításbajnok” Ghosn esetleges megjelenésétől a mély gödörben lévő amerikai autógyár gyorsabb felkapaszkodását várják, ám az értékelések korántsem egyértelműen pozitívak – derül ki a money.cnn.com körkérdéséből.
Akik várnak valamit az üzlettől, azok az új vezetésben, a cégek közötti technológiai szinergiák kihasználásában rejlő lehetőségekre hívják fel a figyelmet, akik nem azok – például a Goldman Sachs elemzője – részben azt hangsúlyozzák, hogy a Nissan sikeres az észak-amerikai piacon, ahol éppen a nagy amerikai hármastól, a Fordtól, a DaimlerChryslertől és a General Motorstól vesz el vevőket, részben azt, hogy a Renault-nál éppen nemrégiben kezdődött jelentős átalakítás, amely összekuszálódhat egy további nagy átszervezési programmal. A ZIV Investment Co. szakértője szerint az okozhat elhúzódó konfliktusokat, hogy a GM menedzsmentje nem szívesen látna maga fölött olyan vezetőket, akik egy általuk nemrégiben még másod-, harmadvonalbeli konkurensnek tartott cégtől jönnek.
