BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kevés új Suzuki jut Magyarországnak

A napokban felröppent a hír, hogy máris hiánycikk lett a Suzuki SX4-es modellje, amit nemrég kezdtek el gyártani Esztergomban. A hír igaz.

2006. május 6. szombat, 11:11

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A NAPI Online által megkeresett kereskedők arról számoltak be, hogy sokat kell várni a Suzuki új modelljére, az SX4-re. Igazi hiány ugyanakkor az év második felében várható - teszik hozzá a dealerek.

Összesen 60 ezer

A tervek szerint idén 60 ezer készül a Suzuki esztergomi gyárában a nemrégiben bemutatott SX4-es családi szabadidő-autóból, amelyet a Fiattal közösen fejlesztettek ki, még a közös, General Motors-időkben. A gépkocsik kétharmada Suzuki márkajelzéssel, SX4 néven, harmada pedig a Fiat emblémájával, Sedici felirattal kerül ki a gyárból. A Suzuki egy éven belül immár a második modellel jelent meg, hisz alig egy esztendeje, hogy piacra dobták az új Swiftet. Az SX4 sorozatgyártása decemberben kezdődött Esztergomban. Nemcsak az autó, a kategória is új az esztergomiak számára, a kisautók után most először készül itt alsó középkategóriás modell. Az új modellnek két változata van: a "természetjáró" a SUV jelleget tükrözi, míg a városi inkább a személyautókkal rokon. Fórián István, a Magyar Suzuki Rt. vezérigazgató-helyettese a NAPI Gazdaságnak a közelmúltban elmondta, hogy az autókat mindkét márkanév alatt forgalmazzák Európában, de a Sedici nem jelenik meg a magyar piacon.

 

Hétezer Magyarországnak - kereskedőnként 4 autó

A Suzuki az évi 40 ezer SX4-esből mindössze 7 ezer darabot szán a magyarországi piacra. Mint Tihanyi Tamás, a Magyar Suzuki Rt. kommunikációs igazgatója elmondta: a cég első körben így mérte fel a magyarországi igényeket, ám minden jel arra mutat, hogy a készletek kifogyóban vannak. Ezért a társaság a következő években 46 milliárd forintos fejlesztést hajt végre, amellyel a gyártókapacitást kívánják felfuttatni, 2010-ig évi 300 ezer darabosra. Magyarországon 145 Suzuki-kereskedő van, tehát a fenti hétezres "ellátmányból" egy kereskedőre átlagosan 4 autó jut havonta. A Suzuki-gyártól kapott tájékoztatás szerint ráadásul augusztusban - a szabadságolások, illetve karbantartási munkák miatt - két hétig le fog állni a gyár. Így könnyen belátható, hogy a magyarországi vevőknek akár 5 hétnél is tovább kell várniuk a megrendelt autójukra.

Nagy az érdeklődés

Az általunk megkérdezett kereskedők jelezték, jóval többet tudnának eladni az autóból. Egyes modelllek azonban már pár hét alatt elvihetők a kereskedőktől, de vannak olyan kivitelek, amelyekre több hónapot kell várnia a vásárlónak.

Hollandiában drágább, Szlovákiában olcsóbb

Nyugat-Európában egyes helykeen drágábban kínálják a modeltt. A hivatalos holland listaár szerint az alapváltozatért, az SX4 1,5 Base-ért közel 14 ezer eurót kell leszurkolni, ami 3,65 millió forintos vételárat jelent, a legdrágább, SX4 Exclusive Diesel modell ára pedig 22 700 euró, vagyis 5,9 millió forint. Ha keletebbre jövünk, akkor lejjebb megy az ár, Szlovákiában a magyarországival nagyjából azonos árakkal találkozhatunk: alapmodell 379 ezer koronás listaár alapján 2,649 millió forintos kiadást jelentene, ez valamivel elmarad a magyarországi árszinttől, itthon ugyanis a hivatalos árlista alapján kétezer híján 2,7 millió forintot kell fizetni ezért az autóért. Az 1,6 GC AC jelű modell hazánkban 2,95 millió forintért vásárolható meg, míg Szlovákiában 2,89 millió forintot kell hagyni a kereskedőnél.

Swiftből készül a legtöbb

Az említett 60 ezer SX4 mellett 30 ezer Ignis és 80 ezer Swift is legördül majd 2006-ban a gyártószalagról, vagyis összesen 170 ezer autó készül idén Esztergomban. Emlékeztetőül: míg a gyár megalapításának első évében 13 ezer autó készült, addig tavaly már több mint 146 ezer hagyta el a szalagot. Az elmúlt évben egyébként összesen 267 ezer Suzukit értékesítettek Európában, s ennek fele Esztergomban készült. A fejlesztések nyomán a foglalkoztatottak száma a jelenlegi 3200 főről várhatóan 4000-re gyarapszik.  A 2008-as, megnövelt kapacitás nagy részét három modell teszi majd ki: a Swift, az SX4-es és a 2007 végén érkező, teljesen megújult WagonR+. A Magyar Suzuki Rt. tavalyi árbevétele elérte a 300 milliárd forintot, idén pedig 400 milliárd forintos forgalom várható. Kazuhisa Toda, a Magyar Suzuki Rt. vezérigazgatója korábban közölte, napjainkig – az autógyártó cég beruházásai mellett – több mint 3 milliárd dollár értékű japán befektetés valósult meg Magyarországon.

Csernátony Csaba
Csernátony Csaba
Ember Zoltán
Ember Zoltán

Ez is érdekelhet