BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újautó-piac: abnormális árak, sokáig marad a regadó

Az Európai Autógyártók Szövetsége (ACEA) ma tette közzé az első féléves összesített értékesítési adatokat, amely szerint júniusban éves szinten 4,5 százalékkal nőttek az eladások a kontinensen, Magyarországon pedig 8,5 százalékos volt a bővülés. Magyar szakemberek szerint egyrészt a júniusi megugrás, amellett, hogy az ACEA-adatok nem feltétlenül egyeznek a magyarországi számokkal, egyedi eset, az év egészére nézve visszaesés várható. De van remény...

2005. július 13. szerda, 15:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Bár a június egész Európában kedvezően alakult, a féléves összesített adatok ugyanakkor továbbra is csekély visszaesést mutatnak az kontinensen. Rosszabb a helyzet az új uniós tagoknál, náluk ugyanis 14,4 százalékos volt a féléves visszaesés.

Egyelőre a visszaesés az úr

Gablini Gábor, a Gépjármű-márkakereskedők Országos Szövetségének elnöke szerint utóbbi adat jól jelzi az autópiac helyzetét. Vagyis: az Európában már korábban észlelt, Magyarországra tavaly begyűrűző kedvezőtlen trend az idei év első hat hónapjában sem fordult meg. A múlt hónapban Európa-szerte és Magyarországon tapasztalt forgalomnövekedés a szakember szerint a nyári derűlátással magyarázható. "A hurrá itt a nyár" felkiáltással sokan elszaladtak autót vásárolni, tehát ez az adat nem tükrözi pontosan a trendeket. Gablini Gábor ennek megfelelően júliusban már korrekciót vár, azaz e hónapban várhatóan - éves összevetésben - csökkenés valószínű. Látni kell, hogy a tavalyelőtti 200 ezer darabot meghaladó magyarországi eladással egy relatíve torz szám, a valós igény ugyanis valahol 180-190 ezer között lehet - fogalmazott Gablini. (A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint tavaly 190 244 autót helyeztek forgalomba Magyarországon.)

Abnormális árak, vevőroham mégsincs

Az elnök hozzátette: a vásárlók annak ellenére nem jelentek nagyobb számban meg a piacon, hogy a tavaly és az idei év első hat hónapjában is csökkentek az árak, egyes kereskedők már-már abnormális árakon kínálnak egy-egy típust. A GÉMOSZ reménykedik, hogy az eladások lassan felfelé kúsznak a következő években, de kiugró növekedéssel nem lehet számolni. Gablini számításai szerint 3-4 év múlva helyrerázódhat a piac, akkor megindulhat egy bővülés. A árverseny kapcsán elmondta, hogy sok márka más piacokon elért nyereségéből finanszírozza a magyarországi terjeszkedést, azaz gyakorlatilag "önköltségi áron" az itteni profitról lemondva próbál minél több autót eladni. Ezt nem lehet sokáig bírni, előbb-utóbb ezek a társaságok felhagynak ezzel a magatartással. Ugyanez igaz a lízingcégekre is, a piacszerzés érdekében rendkívül kockázatos konstrukciókat kínáló finanszírozóknál is problémák adódhatnak, ami piaci konszolidációhoz vezethet.

Áfacsökkentés lesz, olcsóbb autók nem - a regadó marad

A szakember a jövő évtől hatályba lépő áfacsökkentés kapcsán közölte: a piaci szereplők nem számolnak azzal, hogy mérséklést be tudják építeni áraikba, tehát az ebből adódó árelőny nem jelentkezik majd az szalonokban. Indoklás szerint ugyanis az ágazat nem kapja meg az áfacsökkentésből adódó szabadságot. Emlékezetes, hogy az adóreform meghirdetésekor az illetékes tárca közölte, az áfacsökkentés költségvetési hatását részben a regisztrációs adó emelésén keresztül szeretnék kompenzálni. Gablini szerint ez is válasz arra, hogy a közelmúltban - főleg a lakosság körében - elterjedt hiedelmekkel ellentétben nem szűnik meg a regisztrációs adó.

A pletkya alapja vélhetően az lehetett, hogy az Európai Bizottság elfogadta a gépjárműadózásról szóló irányelvtervezetet, amely szerint Idővel megszűnik a regisztrációs adó, és helyét kiváltja az autó használatához kötött adófajta. A testület döntésével párhuzamosan ugyanakkor megjelent egy másik hír, hogy a regisztrációs adó megszüntetésére és az új adó bevezetésére 10 év áll rendelkezésre, azaz legkorábban 2016 januárjában mondhatunk végleges búcsút a regisztrációs adónak. Azaz: 2006 januárjától továbbra is alkalmazni kell az autóknál (motorkerékpároknál) ezt a terhet - hangsúlyozta Gablini Gábor.

A brüsszeli adatok másról szólnak

Dénes Attila, az egyik legnagyobb Suzuki-kereskedő, a Suzuki Ász illetékese, az Európa Autópláza szakmai tanácsadója szerint egyetértett Gablinivel abban, hogy a júniusi kiugrás egyedi esetnek látszik, a kereskedői tapasztalatok szerint ugyanis szűkül a piac. A szakember hozzátette: az első öt hónap alapján 13 százalékos volt a visszaesés éves összevetésben. Győző Gábor, a Magyarországi Gépjárműimportőrök Egyesületének elnöke ehhez hozzátette: az egyesület adatai várhatóan a héten megjelennek, s azok alapján adatai alapján az ACEA által júniusra jelentett 20 122 darabnál kevesebb autó talált gazdára a múlt hónap során.

Komolyabb bővülés 2007-ben?

A piaci helyzet kapcsán Győző Gábor borúlátó, mint mondta: az év végéig kitart a kedvezőtlen trend, azaz nem várható bővülés. Dénes az idei évet hasonlóan ítéli meg, s optimista a jövő tekintetében. Szerinte ugyanis, ha az idén nem is, de jövőre elindulhat a fellendülés, 2007-ben pedig már komolyabb bővüléssel lehet számolni. Dénes a következő években várható fejlődést arra alapozza, hogy Magyarországon az ezer főre vetítve 280 darabos az autóállomány, míg Nyugat-Európában ez a szám 500 felett van. Ennek értelmében óriási növekedési potenciállal bír mind a magyar, ezzel együtt pedig a kelet-európai piac. A felzárkózás persze nem megy az egyik napról a másikra, de 3-5 éven belül felpöröghet az autópiac, s megközelíthetjük az említett 500 darabos értéket - véli a szakértő, aki hozzáfűzte: A térség autópiaca a külföldi kereskedők számára is vonzó, amit bizonyít, hogy egyre több főként német és osztrák cég érdeklődik a magyarországi piacra lépés iránt. Ebben szerepet játszik persze az is, hogy saját piacukon már nehéz fejlődést elérni, hiszen a nyugat-európai országok piaca már telítődött.

Az persze kérdés, hogy az autós szakmán és az üzemanyag-forgalmazókon kívül kinek lesz a mostaninál is jóval több autó rója majd Magyarország amúgy is zsúfolt útjait.

Csernátony Csaba
Csernátony Csaba

Ez is érdekelhet