BUX 138496.80 -0,72 %
OTP 44360 -1,25 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Illegális roncsautó-bontás, egymásra mutogató minisztériumok

Úgy tűnik, a Belügyminisztérium által kreált joghézag tette lehetővé, hogy az év első harmadában mintegy 37 ezer roncsautó a környezetvédelmi előírásoknak nem megfelelő helyre kerüljön, versenyhátrányba hozva a fejlesztésekre milliárdokat költő, EU-kompatibilis bontócégeket.

2005. június 28. kedd, 10:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Holnap ülnek össze a Gazdasági- és Közlekedési Minisztériumban (GKM) a Magyar Gépjárműipari Szövetség (MGSZ), a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesülete, a Suzuki, a győri Audi, a BMW, az Opel, illetve a hulladékhasznosítók- és bontók képviselői a GKM, a Pénzügyminisztérium, a Belügyminisztérium és a környezetvédelmi tárca illetékeseivel, hogy megvitassák a roncsautó-hasznosítás körül kialakult tarthatatlan helyzetet - mondta el a NAPI Online megkeresésére dr. Lukács Pál, a Magyar Gépjárműipari Szövetség ügyvezető igazgatója.

Amint ismeretes, elvileg bevonhatják egyes hazai gépjárműimportőrök engedélyét, amennyiben június 30-ig nem sikerül leszerződniük valamelyik, EU-s környezetvédelmi előírásoknak megfelelő (minősített) roncsautó-hasznosító hálózattal. A tavaly szeptemberben elfogadott kormányrendelet ugyanis egyedüli szankcióként az engedély bevonásával fenyegeti a szerződést bemutatni nem tudó márkaimportőröket. Az engedély bevonására ugyanakkor a kieső költségvetési bevételek miatt aligha kerül sor.

Egyelőre csak a Magyar Suzuki Rt, az Opel Hungary Kft. és a Hungarolada szerződött le a megfelelő minősített vállalkozással - erősítette meg a Világgazdaság információit dr. Lukács Pál. Ennek az is az oka, hogy a Közlekedési Felügyelet (KF) csak a napokban volt képes összeállítani olyan listát a honlapján, amely a minősített bontókat tartalmazza. A korábbi felsorolásba ugyanis olyan cégeket is bevettek, amelyről ellenőrzések után kiderült, mégsem alkalmasak.

A bontók által fizetett, az igazolásokat terhelő 2,6 ezer forintos illeték hiába illeti a GKM-et vagy a KF-et, ha idén kevesebb mint háromezer ilyen igazolást sikerült kiadni, noha az év első harmadában 40 ezer autót vontak ki a forgalomból hivatalosan. A környezetvédelmi követelményeknek megfelelő bontók milliárdos fejlesztéseket hajtottak végre, hogy EU-kompatibilisek legyenek, de így mégis hoppon maradtak.
Ebben a Közlekedési Főfelügyelet mellett a Belügyminisztérium (BM) is ludas. A probléma gyökere ugyanis, hogy a BM idén áprilisban hozott 16./ 2005 rendelete lehetővé teszi az utolsó üzemben tartó számára, hogy anélkül is kivonassa a járművet a forgalomból, hogy igazolnia kellene, hogy az EU környezetvédelmi normáknak megfelelő bontóműhelybe kerül. Legtöbbször így az okmányirodában egyszerűen beírják, hogy az üzembentartó az udvarán meg kívánja tartani a járművet. Arra viszont nincs kapacitás, hogy ellenőrizzék, a járműtulajdonosnak van-e egyáltalán udvara, kertje, vagy egyszerűen csak ottfelejti valahol, közterületen a roncsot.

A rendszerből kiesett mitegy 37 ezer roncsautó így valószínűleg az illegális bontókban landol. Ezek a környezet rovására kerültek versenyelőnybe, mivel nem költöttek az előírt környezetvédelmi fejlesztésekre. Az ügyben áprilisban Persányi Miklós levelet írt Lamperth Mónika belügyminiszternek, ám a BM kitartott az említett rendelet mellett, mondván, nem szabhatják meg az üzembentartónak, mit tegyen leadni kívánt autójával. Az MGSZ azt kívánja elérni, hogy a forgalomból kivont gépkocsijukat úgymond "megtartani" kívánók fizessenek mintegy 50 ezer forintos illetéket, ha nem hajlandók az EU-s előírásoknak megfelelő bontókban leadni autójukat vagy biztosítsanak maguk a telephelyükön ilyen környezetet - mutatott rá dr. Lukács Pál.

Rozgonyi György
Rozgonyi György

Ez is érdekelhet