A 25 országban ma több mint százféle igazolvány van forgalomban. A tíz évre érvényes új jogsi fokozatosan váltja majd fel a nemzeti, ma még általában papír engedélyeket, ezeket csak a lejáratkor kell lecserélni, addig érvényesek maradnak – így a váltás költségei sem egyszerre jelentkeznek –, de a hatóságok az új szabályozás hatálybalépése után már csak az új kártyát állíthatják ki.
A harmonizáció kiterjed a jogosítvány megszerzésének követelményeire is. Minimálszabványt állapítanak meg az elméleti és a gyakorlati vizsgákhoz, de a cseréhez nem kell újra vizsgázni. Újdonság, hogy a jövőben a segédmotor vezetéséhez is megkövetelik a jogosítványt, bár itt egyszerűbb lesz a vizsga. Az új szabályozással részint az okiratok hamisítását remélik kiküszöbölni, részint javulhat a közlekedés biztonsága, mivel a minimális követelményekkel néhány tagállamban a mainál szigorúbb lesz a vizsga, főleg azoknak, akik teherautót vagy autóbuszt akarnak vezetni. A megállapodásról februárban dönt az Európai Parlament, egyetértése esetén 2006 körül kezdődhet meg a kétszázmillió jogosítvány lecserélése.
Tovább tart a vita a kamionok sztrádahasználatához tervezett egységes eurómatrica bevezetéséről. A sokszoros kompromisszum még mindig nem elégíti ki az úgynevezett periférikus tagországokat (például Görögország, Spanyolország), amelyek érdekei ellentétesek a tranzit országokéival (Franciaország, Németország). A fő kérdés az eurómatricából befolyó pénz felhasználása. A tagállamok többsége kötelezővé tenné, hogy annak megszabott hányadát visszaforgassák az infrastruktúra fejlesztésére, míg a periférián lévők a döntést nemzeti hatáskörben hagynák. A soros holland EU-elnökség mindazonáltal azt reméli, hogy decemberben sikerül megállapodni.
