Az iraki háborúval kapcsolatos félelmek, a hideg tél, a bizonytalan gazdasági helyzet és a növekvő munkanélküliség nyomán az amerikaiaknak mostanában nem akaródzik új autóra költeni: februárban az eladások éves szinten mintegy 7 százalékkal estek vissza, s ilyen kevés gépkocsi utoljára 2002 októberében kelt el.
A legrosszabbul a General Motors (GM) járt, eladásai 19 százalékkal zuhantak, ami arra kényszeríti a céget, hogy 10,5 százalékkal csökkentse kibocsátását. A Reuters emlékeztet rá, hogy a vásárlásösztönzési küzdelmet elindítő GM-nek 2001 negyedik negyedéve óta nem kellett visszafognia termelését.
A Chrysler 4 százalékos csökkenésével szemben a Ford Motor Co. mindössze 0,1 százalékkal adott el kevesebb autót, ami az egy évvel korábbi rekordteljesítményhez viszonyítva nem is igazán rossz eredmény. Ha csak az USA-ban gyártott modelleket nézzük, a Ford-eladások 0,4 százalékkal bővültek, bár a cég így is termelés-visszafogást tervez. A kisebb kibocsátás kulcsfontosságú az autógyártók nyeresége szempontjából, hiszen a könyvekben a kereskedőknek való kiszállításkor jelenik meg a profit. A nyereséget tovább apasztják az újonnan bejelentett és egyre nagyobb teret nyerő vásárlásösztönző programok is.
Az amerikai gazdaság egésze szempontjából az autóipar nehéz helyzete különösen rossz hírnek számít, hiszen az ágazathoz kötődik valamilyen formában minden hetedik USA-beli munkahely, s az iparág adja a kiskerforgalom ötödét.
Elemzők az eladások további csökkenésére számítanak, különösen a tavaszi csúcsszezon kezdetéig hátra lévő néhány hétben, illetve addig, míg el nem indul az Irak elleni támadás. Az sem ígér sok jót, hogy az amerikai fogyasztók bizalma közel 10 éves mélyponton van.
A Honda Motor kivételével a külföldi autógyártók sem teljesítettek jól. Ez utóbbi februári eladásai az amerikai piacon 13,8 százalékkal nőttek, miközben a Toyota 1,1, a Nissan pedig 12,2 százalékos visszaesről számolt be.
