BUX 139772.70 0,11 %
OTP 45860 -0,24 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hamarosan gyártásba kerülhet a csontépítő

2010. március 15. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Októberre elkészülhet az az egyelőre csak bioreaktor néven emlegetett szerkezet prototípusa, amely képes lesz az adott embernek megfelelő csontot gyártani. A Weszl Miklós és Lacza Zsombor kutatók által jegyzett készülék, illetve módszer patkányokon már bizonyított, és ha minden a tervek szerint alakul, akkor egy éven belül az első emberen végzett tesztekre is sor kerülhet.

A laboratóriumi csontnövesztés előtt komoly jövő áll, ez ugyanis a csontpótlás jelenleg ismert legjobb formája. Laboratóriumi körülmények között éppen a szükséges méretű csontdarabot lehet "kitenyészteni", amelyet az őssejtek segítségével az adott emberi szervezetnek is elfogadhatóvá lehet tenni. Maga a bioreaktor a saját szövetből vett őssejteket izolálja, majd ráteszi egy hordozóanyagra, amely lehet halott csont vagy akár egy mesterséges anyag. Ezt az implantátumhoz hasonlóan steril csontot végül beültetik, amely így méretében is tökéletes, és kilökődéstől sem kell tartani.

A kutatás elején még két hétbe telt a csontépítés folyamata, a kutatók azonban ezt egy órára kívánják rövidíteni. Ha minden a tervek szerint alakul, akkor három év múlva sorozatgyártásba kerülhet a készülék, amely jelenlegi stádiumában is több komoly cég érdeklődését felkeltette. Hasonló kutatásokat amúgy a világ több pontján is végeznek, a hazai kutatók megoldása ezektől abban különbözik, hogy integrálja a már létező és használatban lévő orvosi eszközöket, ezáltal a konkurenseknél várhatóan jóval olcsóbban kerülhet piacra.

Vida Ferenc
Vida Ferenc

Ez is érdekelhet