A biotechnológia mára a világ egyik húzóágazata lett. Az Egyesült Államok mellett Európa is hatalmas anyagi és szellemi forrásokat koncentrál a kutatásokra. Bár a gazdasági válság erre az iparágra is hatással volt, ám korántsem olyan mértékben, mint a többire, amit a világ egyik legnagyobb tőzsdéje, a Nasdaq részvényárfolyamainak alakulása is alátámaszt. A biotechnológiai cégek az elsők között indultak el a válságból kivezető úton, ami már májusban érezhető volt. Az iparág rugalmasságát és versenyképességét jól mutatja, hogy szeptemberben már a Wall Street legjobb zárását könyvelhette el az elmúlt kilenc év viszonylatában.
Jelentős mozgásokról és eredményekről kaphattunk hírt 2009-ben a tőkebefektetések, valamint az iparág szereplőinek együttműködése terén is. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy a legnagyobb befektetések és felvásárlások összértéke a biotechnológia, a hozzá kapcsolódó gyógyszeripar, valamint az orvosi műszerek piacán közel 225 milliárd dollárt tett ki. Ugyancsak figyelemre méltó, hogy a világ minden részén megfigyelhető gyógyszeripar-biotechnológia, valamint a biotech-biotech jellegű együttműködések összértéke 2008-ban meghaladta a 16 milliárd dollárt.
A legtöbb nagy elemző cég szerint ez a trend nem csupán ideiglenesen jelent meg az egészségiparban, hanem egy olyan folyamat kezdetét jelenti, amely hosszú távon felerősíti a biotechnológia szerepét a világban. Egyre inkább abba az irányba haladunk, hogy a személyre szabott orvoslás kerül előtérbe, ez pedig olyan jövőképet fest elénk, amelyben az orvoslás alapját a DNS-elemzésen nyugvó diagnosztizálás jelenti. Ebben mindenkinek személyesen, a saját genetikai készletének megfelelően előre tudják valószínűsíteni, hogy milyen betegségekre hajlamos és azokat milyen kezeléssel lehet a leghatékonyabban megelőzni.
Sok olyan cég végzi tevékenységét hazánkban, amely méltán tartozik egy-egy szakterület élmezőnyéhez. Ezek tükrében joggal gondoljuk, hogy egy olyan iparág fejlesztésén dolgozunk a Magyar Biotechnológiai Szövetség tagvállalataival, amely valóban a jövő iparágának tekinthető. Ahhoz, hogy egységesen léphessünk fel, itt, az országon belül nagyon jó lehetőséget kaptunk az NKTH által kiírt Nemzeti Technológia Platform pályázaton, amelyben szövetségünk nyertes projektjével arra vállalkozott, hogy összefogja és egy szakmai érdekközösséggé kovácsolja a hazai cégeket. A Biotechnológiai NTP (BNTP) 2008-ban kezdte meg működését, a legjelentősebb - a nagy nyilvánosság számára is látványos - akciók viszont ebben az évben indultak el. Egyik ilyen esemény volt a múlt hónap végén Budapesten megrendezett stratégiabemutató konferencia.
Fontosnak tartom, hogy a hazai szakmai közösség mellett nemzetközi szinten is megismertessük saját és tagvállalataink tevékenységét. Ennek egyik nagyon jó eszköze az évente megrendezésre kerülő road show, amely idén Ázsiába látogatott el Hongkong, Szingapúr és Tokió érintésével. A rendezvényre öt magyar cég küldte ki képviselőit. Mivel szakmai és üzleti szempontból több érdekes ország kimaradt az idei útitervből, tervezzük, hogy jövőre megszervezzük az Ázsia-road show folytatását Tajvanon, Dél-Koreában és Kínában.
Az ilyen és ehhez hasonló törekvéseink eredményességét jelzi, hogy az Európai Bioipari Szövetség EuropaBio 2009-ben publikált összehasonlító elemzésében hazánk nagyon pozitív eredményeket ért el. Toronymagasan Magyarországon a legfejlettebb a biotechnológia a régióban - legalábbis ez derül ki az Európai Unióhoz nemrégiben csatlakozott tizenkét ország, valamint Törökország és Horvátország biotechnológiai iparát elemző tanulmányból. Az EuropaBio és a Venture Valuation által szeptemberben készített beszámoló az említett tizennégy ország biotechnológiával foglalkozó 260 cégét mutatta be, országonként felvázolva a lehetőségeket és a kihívásokat. A legtöbb ilyen vállalat Magyarországon, Lengyelországban, Észtországban és Csehországban található, s egyúttal ezekben az országokban a legfejlettebb ez a szektor.
