BUX 139772.70 0,11 %
OTP 45860 -0,24 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Válságban is szükség van innovációra

Nemhogy csökkenti kutatás-fejlesztési költségeit a ThalesNano a válság évében, de még új alkalmazottakat is felvesz, akiknek feladata az innováció erősítése. A hazai biotechnológiai cég rendhagyó stratégiájának okairól Ürge Lászlót, a ThalesNano vezérigazgatóját kérdeztük.

2009. december 16. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

- Milyen várt vagy kevésbé várt kihívásokkal kellett szembenézni az idei évben?
- Az idei év - akárcsak a legtöbb vállalatnál - nálunk is a gazdasági válságra adandó válaszok éve volt. Mi már meglehetősen hamar, az elmúlt év közepén kidolgoztunk egy stratégiát a válság várható hatásainak kompenzálására, illetve annak átvészelésére. Ennek a következménye lehetett, hogy az év első kilenc hónapjában nem csökkent a ThalesNano forgalma, ami véleményem szerint igazán jó eredmény a jelenlegi helyzetben. A negatív gazdasági környezet ellenére úgy gondoltuk, hogy a kutatás-fejlesztés területén nem szabad engednünk az eddigi színvonalból. Meggyőződésünk, hogy amikor vége lesz a jelenlegi nehezebb időszaknak, akkor új termékekkel tudunk előállni, amit vélhetően nem sok hasonló vállalatról lehet elmondani. A kutatás-fejlesztési részleget végül még néhány fővel gyarapítottuk is ebben az évben.

- Ezek szerint folyamatosan számíthatunk újabb és újabb innovációkra. Melyeken dolgoznak jelenleg?
- Jelenleg több terméket is fejlesztünk. Egyikük azt az elképzelést folytatja, miszerint minden innovációnkat először kicsiben hozzuk ki, majd fokozatosan haladunk az egyre nagyobb mennyiségeket kezelni képes megoldások felé. Ezek először kicsiben végzik el a kémiai átalakítást, amikor még néhány gramm anyag elég a hatékonyság bevizsgálásához. A kutatások előrehaladtával viszont először néhány, majd akár százkilós nagyságrendre is szükség van. A H-Cube-ból például már több száz kilós léptékű készüléket fejlesztünk egy gyógyszergyártónak, aki ezen kezdi majd el új termékének próbagyártását. Ez azért is jó, mert aki megveszi az H-Cube-ot, annak szinte biztos, hogy szüksége van az egy, két vagy három számmal nagyobb léptékű készülékre is. Eladás szempontjából így könnyebb dolgunk van, hiszen jól ismerjük a piacot, technológiailag viszont nehezebb, mivel a feldolgozni képes anyag mennyiségével párhuzamosan egyre komplexebbé válnak a készülékek.

- Mekkora az érdeklődés az új készülékek iránt?
- A ThalesNano helyzetéből adódó különlegessége, hogy mi generáljuk a piacot. Az a piac, amire a H-Cube-ot bevezettük, korábban nem létezett. Ennek érdekessége, hogy a vevők már a prototípus elkészültekor meg akarják venni a technológiát, mivel ennyire szükségük van rá és ennyire ki szeretnék használni az elsőségből kovácsolható előnyt. Egyes folyamatokat pedig csak ezzel a technológiával lehet megvalósítani, így már azokat a termékeinket is vásárolják a vevőink, amelyek még csak a prototípus szintjén vannak.

- Várhatunk-e újabb irányba történő elmozdulást az elkövetkező években?
- Igen, folyamatosan dolgozunk az új technológiák fejlesztésén is. Ez szorosabban kapcsolódik a ThalesNanón belüli régi, hagyományos iparághoz, mint a H-Cube. Erre most ráépülnek olyan, jelenleg végzett kutatás-fejlesztések, mint a kutatási szolgáltatás, technológialicenc és -transzfer, vagy az anyaggyártás. Ez egy újfajta lehetőség, amivel nemrég piacra léptünk és már vannak is eredmények. Kifejlesztettünk továbbá egy hidrogénező cellát, amely az alternatív energiaiparban is használható. Ez egy olyan speciális cella, amely magas nyomáson tudja előállítani a gázállapotú hidrogént és alkalmas arra, hogy az így előállított hidrogént elektromos árammá forgassa vissza. Tudomásunk szerint jelenleg nincs a miénkhez hasonló technológia a világon úgy, hogy a készülékben nincsenek mozgó alkatrészek. Erre új kutatás-fejlesztési projektet is indítunk jövőre.

- Kik a termék legfőbb célcsoportjai?
- Elsősorban a nagy energetikai cégek, amelyeknek hasznos lehet az olyan megújuló erőforrások tárolásában, mint a szél- vagy a napenergia. Azokon a felhasználási területeken is felkeltheti az érdeklődést, ahol fontos, hogy mekkora helyet foglal el a készülék és mennyi energiát képes tárolni. A piaci lehetőségek felderítésében és kiaknázásában segít minket az igazgatótanács idén csatlakozott tagja, a magyar származású volt New York-i kormányzó, George Pataki is. Maga a készülék egyelőre kísérleti stádiumban van, még nem tudni pontosan, hogy mikor készül el belőle a sorozatgyártású változat. Említést érdemel ezenkívül egy spin-off céggel közvetetten a ThalesNanóhoz köthető vállalkozás, amelyik nanostrukturált gyógyszerekkel foglalkozik, eddigi eredményei pedig igazán kecsegtetők. Ennek lényege, hogy az új technológiával hatékonyabbá tehetők a gyógyszerek, a már meglévők és a fejlesztés alatt állók egyaránt. Előbbi mondjuk elég költséges, tehát komoly különbségeket kell produkálnia ahhoz, hogy megérje, a fejlesztés alatt állóknál egyszerűbben alkalmazható ez a technológia.

- Milyen piacbővülésről és eladási adatokról tud idén számot adni a cég?
- Idén jelentősen sikerült bővíteni viszonteladóink számát a világban, így mostanra egyebek mellett Délkelet-Ázsiában, Ausztráliában, Kelet-Európában és Dél-Afrikában is vannak partnereink. Jelenleg 25 országba exportáljuk a technológiánkat. Idén több mint száz készüléket adtunk el világszerte, amivel már ötszáz fölé nőtt az összesen értékesített darabszám. Összehasonlításképpen: nemrég jelentette be egy versenytársunk, hogy öt év alatt 50 készüléket sikerült eladniuk...

- Milyen várakozásokkal néznek a következő év elé?
- Az eddigi eredmények láttán hatékonynak bizonyult a válság hatásai ellen alkalmazott stratégiánk, mivel idén is a tavalyihoz hasonló forgalmat várunk. Ez hatalmas eredmény az olyan statisztikák fényében, miszerint például az angol szektor 75 százalékkal volt kénytelen csökkenteni beruházási költségeit. Mi próbáltuk is ezt kihasználni marketingszempontból, hiszen csendesebb időkben mindig jobban felfigyelnek a nem visszaeső eladásokról, illetve a különféle fejlesztésekről szóló hírekre. Nagyon bízunk abban is, hogy megtérül kutatás-fejlesztési stratégiánk, hiszen az ágazat szereplőinek többsége először az erre szánt keretet vágta vissza, aminek néhány éven belül meg is lesz az eredménye. A jelenlegi hatvanfős gárdának is több mint a felét a kutató-fejlesztő részleg foglalkoztatja. Jövőre új termékekkel próbálunk meg sikereket elérni és természetesen folytatjuk nemzetközi disztribúciós hálózatunk bővítését is.

Vida Ferenc
Vida Ferenc

Ez is érdekelhet