BUX 138459.44 -0,74 %
OTP 44620 -0,67 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Biztonságos a paksi erőmű

Szakértők szerint a magyar nukleáris erőmű biztonsága megfelel a nyugat-európai hasonló üzemekének.

2011. március 16. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a lapunknak nyilatkozó szakértők szerint a paksi atomerőmű semmivel sem kevésbé biztonságos, mint nyugat-európai társai - ellentétben Jan Haverkamp, a Greenpeace európai uniós nukleáris szakértője tegnapi nyilatkozatával, amelyben a legveszélyeztetettebbek között említette a magyar atomerőművet.

Beláthatatlan hatással járna Európára és annak nukleáris iparára egy, a japán földrengéshez és szökőárhoz hasonló erejű katasztrófa, ilyen tragédiától a kontinensen azonban nem kell tartani. Tervezés szempontjából egyik európai nukleáris erőmű sem versenyezhet a japánokkal, miután földrengés-veszélyeztetettség szempontjából az öreg kontinens sem összemérhető a távol-keleti szigetországgal - mondta lapunknak Trampus Péter, a Debreceni Egyetem tanára, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség atomerőművek élettartam-gazdálkodásával foglalkozó munkacsoportjának tagja. A mostani japán földrengéshez hasonlót 1755-ben, a portugál partok mentén mértek - az akkorihoz hasonló nagyságú földmozgás drasztikus hatással járna Európában - véli Katona Tamás, a Paksi Atomerőmű Zrt. tudományos igazgatója. Ennél jóval kisebb rengés is komoly gondokat okozna Magyarországon és Budapesten. Az 1956-os dunaharaszti földrengés nagyságrendekkel szerényebb méretű volt, azonban így is 100-200 milliárd forintra becsülhető mai áron az akkori rombolás.

Katona szerint egy hasonló földrengésre és várható hatásaira még leginkább a paksi atomerőmű van felkészülve, földrengésbiztosságát ugyanis az 1990-es évek közepén megerősítették. A telephely és az erőmű kockázatait felmérő és biztonságát növelő projekt 1993-ban indult, akkori áron közel 300 millió dollárba került. A munkálatok során mintegy 3000 tonna szerkezeti acéllal erősítették meg az épületet és berendezéseket, a projekt 2003-ban fejeződött be - a 2007-es értékelés eredménye szerint eredményesen. Azt, hogy legfeljebb milyen erejű katasztrófát kell kiállnia az erőműnek, nemzetközi szabványok rögzítik: a végső pont a 10 ezer év alatt történhető legnagyobb rengés - szemben a polgári épületek 500 éves számával. Az összes, paksihoz hasonló, orosz technológiával épült erőműben végeztek biztonságnövelő munkálatokat a csernobili katasztrófa után, így a magyar atomerőmű az itthon elképzelhető legnagyobb földrengésre is fel van készülve.

Major András
Major András

Ez is érdekelhet