A végleges adatok szerint 102 019 magán-nyugdíjpénztári tag nyilatkozott arról, hogy a magánnyugdíjrendszerben kíván maradni - tájékoztatta Szőke Lovas Zsuzsa, az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) sajtótitkára kedden az MTI-t. A hétfői határidőn a nyilatkozatok leadása több helyen is a késő estébe nyúlt (sorszámot hatig húzhattak a pénztári tagok). Az összesített adatot másként értékelik a magánkasszák és a nyugdíjvédelmi megbízott. Előbbiek kedvező fejleménynek tartják, hogy a remélt legfeljebb kétszázalékos arány helyett a tagok 3,2 százaléka maradt a tőkefedezeti rendszerben. Selmeczi Gabriella viszont úgy látja, óriási siker, hogy a magán-nyugdíjpénztári tagok 96,8 százaléka választotta az állami nyugdíjrendszert. A miniszterelnöki megbízott keddi sajtótájékoztatóján kijelentette: az átlépés határideje január 31-én lejárt, "az ajtók záródtak". Ez a lehetőség csak az időközben megrokkanóknak áll már rendelkezésére. Selmeczi idesorolta még, hogy az özvegyek eldönthetik, az állami özvegyi nyugdíjat választják-e, vagy elhunyt hozzátartozójuk magánnyugdíjpénztárától kérik a juttatást.
A törvény alapján azok is visszakerülhetnek a tb-hez, akiknek magánkasszája megszűnik (ilyen intézmény lesz majd bőven). Ebben az esetben a tag újra átgondolhatja, választ-e másik pénztárat. A nem pénzügyi hátterű pénztáraknál elképzelhetőnek tartják, hogy akadnak olyan tagjaik, akik nem szeretnék majd pénzüket a piacon minden valószínűség szerint kizárólagosan megmaradó pénzügyi hátterű intézményekre bízni. Ebben az esetben a magánkasszákhoz tartozók száma ismét csökkenhet majd. Valószínűnek tűnik viszont, hogy a megszűnésekről döntő küldöttközgyűlések úgy határoznak majd, ajánlanak másik pénztárat tagjaiknak. Elméletileg akár éles harc is indulhat a pénztár nélkül maradókért, de ennek biztosan gátat szab az elszámolható költségek igen csekély szintje. Elgondolkodtató persze, hogy akad szereplő, amely éppen most fontolgatja független magánkassza indítását (Napi Gazdaság, 2011. január 28.).
