Májusban, de legkésőbb ősszel nyit Budapest legújabb kulturális központja a CET. A Duna-parton felújított műemlék épületek felhasználásával 8,5 milliárdért elkészült központnak már tavaly működnie kellett volna. A késlekedés okaiként az árvizet és az - amúgy tulajdonos - fővárosi önkormányzat totojázását és érthetetlen döntésképtelenségét említették az épületet bemutató sajtótájékoztatón.
Ha ma a fővárosi önkormányzat megköti a víz- és villanybekötéshez szükséges közműszerződéseket, akkor a megnyitóra két-három hónap múlva sor kerülhet. Bár erre a főváros ígéretet tett, az új vezetés - úgy tűnik - nem szívleli a CET-projektet. Tarlós István főpolgármester lapunknak adott interjújában (Napi Gazdaság, 2011. január 14.) is kifejtette, hogy a CET-szerződés túl kockázatos Budapest számára. Márton Imre, a beruházó Porto Investment igazgatója szerint ez nem fedi a valóságot. Az épület a főváros tulajdonában van, vagyis Budapest egy 8,5 milliárdos reprezentatív rendezvényközponttal gazdagodik. A helyiségek bérbeadásából adódó bevételek is a fővárosnál csapódnak le - ennek csak egy részét kapja a Porto. A cég csak az első két évben és csak akkor kaphat veszteségkiegyenlítést, ha a bérleti díjakból nem folyik be elég bevétel. Az első évben 500 ezer, a másodikban pedig 300 ezer euró lehet ez - ezt követően miniden kockázat a beruházóé. A nagyon látványos épület már 60 százalékát kiadták - ezen szerződéseket is a főváros köti -, a nyitásra ez 75-80 százalékra emelkedhet, mert az érdeklődés továbbra is élénk.
