Csupán a Jógazda Takarékszövetkezet vezetői és velük egy háztartásban élő családtagjaik, valamint az ott számlát vezető önkormányzatok bukhatnak a kis pénzintézet csődjén. A Jógazda 6500 ügyfelének döntő többsége ugyanis a 100 ezer eurós felső kártalanítási limit - 27,8 millió forint - alatti betéttel rendelkezett a pénzintézetben, így ők maradéktalanul hozzájutnak követelésükhöz. A pénzintézet vezetőinek nem jár a betétvédelem, mint ahogyan az önkormányzatok betéteit sem védi a betétbiztosítási alap.
Az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) ugyanakkor jelentős könnyítésekkel igyekszik segíteni a kárvallottakat. Fekete-Győr András, az OBA igazgatója ezzel kapcsolatban elmondta, a korábbi kártérítési folyamattal szemben januártól nem kell igényeiket bejelenteni, a kártérítés automatikusan elindul. További könnyítés, hogy az egymillió forint alatti kifizetéseket a postás kézbesíti az érintetteknek. Az 1 és 28 millió forint közötti összegeket az OBA speciális betétbiztosítási bankkártyára teszi - ezt aztán OTP-fiókokban és atm-eknél lehet használni. Lehetőség van a pénzt más számlára utaltatni - ennek bejelentési határideje magánszemélyek részére január 10. A pórul járt vállalati ügyfelek kizárólag ez utóbbi megoldást választhatják.
Az OBA vezetője tájékoztatóján elmondta, összesen 9,8 milliárdos betétállomány fagyott be a Jógazdánál, de hogy ebből mennyit fizetnek majd ki, az a húsznapos kártalanítási időszak végén derül ki. Az összesen kilenc fiókkal rendelkező kis pénzintézet engedélyét a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelet vonta vissza és ezt követően kezdődött el a kártalanítási eljárás.
