BUX 138821.67 -0,48 %
OTP 44890 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pénzügyi alap a milliós bírságokra?

2010. december 16. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A magyar sajtó három jelentős szakmai szervezete közül csak a Magyar Újságírók Közössége (MUK) szerint elfogadható az új médiatörvény, a másik kettő, a Magyar Újságírók Országos Szervezete (MÚOSZ) és a Magyar Katolikus Újságírók Szervezete (Makusz) tiltakozik az új szabályozás bevezetése ellen.
Eötvös Pál, a MÚOSZ elnöke egyszerűen agyrémnek titulálja a parlament előtt fekvő törvénycsomagot. A Médiahatóság megjelenése szerinte nem csupán alkotmányellenes, de a szólás- és sajtószabadság drasztikus korlátozása is. A legnagyobb hazai sajtószervezet ennek megfelelően már két beadvánnyal élt az Alkotmánybíróságnál, hogy megakadályozza a törvény életbelépését. A MÚOSZ elnöke szerint az újságírók és a médiatulajdonosok már a nyáron észrevehették volna a médiaszabályozás "új" irányát, de a tantusz csak nemrég esett le. A tiltakozás lehetőségei meglehetősen szűkek, hiszen a fővárosi és vidéken dolgozó médiamunkások kiszolgáltatottsága szinte lehetetlenné teszi az együttes kiállást a törvény ellen. A kiadóvállalatok azonban már léptek: olyan pénzügyi alapot kívánnak létrehozni, amelyből aztán a Médiahatóság által kirótt milliós bírságokat lehet majd fedezni.

Nincs ember, aki egyetértene a mindenható Médiahatóság létrehozásának gondolatával - véli Szikora József, a Makusz elnöke. Szerinte kifejezetten abszurd, hogy a bíróságok helyett egy teljhatalmú médiahatóság dönt tartalmi kérdésekben. A katolikus újságírókat képviselő szervezet vezetőjét erősen aggasztja a központi gyártóbázisban készített és szerkesztett hírműsorok megjelenése is, mert - mint mondja - rendelésre dolgozni identitás nélkül nem lehet. A Makusz évekkel ezelőtt javasolta, hogy az újságírói szervezetek hozzanak létre egy szakmai ernyőszervezetet vagy kamarát. Mivel ez nincs, így a közös fellépés lehetősége is korlátozott.
A végrehajtás, a mindennapok során dől el majd, hogyan funkcionál az új törvény - véli Kósa Csaba, a MUK elnöke, aki arra figyelmeztet: előre ne ítélkezzünk. Az általa vezetett szervezet örül annak, hogy a törvényalkotók befogadták a javaslatukat az anyanyelv védelméről, a szép magyar beszéd biztosításáról, valamint annak, hogy a közszolgálati médiában a magyar és az európai kultúra védelme az eddiginél jóval nagyobb hangsúlyt kap. Nem örülnek viszont annak, hogy a törvényből kimaradt azon javaslatuk, amely a közszolgálati médiából kizárta volna a reklámot. Kósa nem tart a hatóság korlátlan hatalmától, mert szerinte a gyakorlatban dől el, hogy mennyire él majd a szankciók lehetőségével.

Szakonyi Péter
Szakonyi Péter

Ez is érdekelhet