- Két évvel ezelőtt - még az ORTT elnökeként - megakadályozott egy puccsal felérő MSZP-Fidesz médiatörvényt. Ezzel a mostanival mi az alapvető baja?
- Gazemberségnek tartom, hogy egy alapvetően nyilvánosságról szóló törvényt a nyilvánosság teljes kizárásával, mindenfajta szakmai egyeztetést mellőzve terjesszenek elő. Ez volt az alapvető bajom a Jánosi György-Szalai Annamária-féle 2008-as törvény-előterjesztéssel is. A mostani előterjesztésen ugyanakkor érezhető, hogy ezt megtárgyalták a tőkeerős külföldi médiatulajdonosokkal - számukra ugyanis vannak kedvező részletek a törvényjavaslatban.
- Csak nem a kétszázmilliós televíziós büntetési plafonra gondol?
- Néhány részlet, például a reklámidő maximumának emelése vagy a product placement (termékelhelyezés) legalizálása azt mutatja, hogy a társadalom és a szakma követelményeivel szemben az ő érdekeiket részben figyelembe vették. A horribilisnek tűnő bírság sem egyértelműen rossz nekik, hiszen eddig ennél komolyabb szankciókkal kellett számolniuk.
- Ha jól értem, akkor ön arra utal, hogy a multik és a kormánypárt közti alkudozást követően, hoci-nesze alapon alakult ki a médiatörvény végső verziója.
- Részben erről van szó. De ami legalább ilyen fontos, hogy az ilyen puccsszerű törvényalkotás sem az Uraltól keletre sem nyugatra nem elfogadható! A médiahatóság korlátlan jogköre, amit még egy rendeletalkotási joggal is ki akartak egészíteni, példátlan és elfogadhatatlan.
- Ön szerint várható az Európai Unió közbelépése?
- Ebben kételkedem. Az unió felkészületlen ilyen esetekre, arról nem is beszélve, hogy Magyarország független állam.
