BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Homályos a gázszámla-kalkulálás

2010. december 14. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egyelőre nagy a bizonytalanság a gázárváltozás megvalósításának technikai részleteit illetően, a szolgáltatók bő két héttel az új rendszer életbe lépése előtt sem sokat tudnak arról, miként felelnek meg a számos szempontot vegyítő, bonyolult számlázási kritériumoknak. Például most még azt is homály fedi, hogy az évesített fogyasztási adatokra meghatározott emelést miként alkalmazzák a havi számlaértékekben.
Bonyolítja a helyzetet a nagycsaládosok kedvezménye, akik gyermekenként további plusz 200 köbméter/év erejéig fogyaszthatnának a jelenlegi moratórium szerinti árakon. Magyarán, a három vagy több gyermeket nevelő családoknál évi legalább 600 köbméter adódik az 1200 köbméteres határhoz. Ennek alapján egy háromgyermekes család havi 150 köbméteres gázfogyasztásig (5100 megajoule) számíthat változatlanságra. Ám hogy ez mekkora számlaértéket jelent, azért nehéz meghatározni, mert a nagycsaládosok jó része eltérő mértékű szociális ártámogatásban is részesül. Feltételezve, hogy a példában szereplő háromgyermekes nagy család eddig nem szorult rá a dotációra, esetükben a havi megközelítőleg 21 ezer forintos számlaérték tekinthető a határnak, ez alatt nem kell drágulástól tartania.

A szociális gázártámogatást a 71 250 forint/hó/fogyasztási egységet meg nem haladó jövedelmű háztartások 2011 első felének fűtési időszakában változatlanul kapják meg. Természetesen ezzel együtt rájuk is a minisztérium által bejelentett sávok lesznek érvényesek. Tehát a 2,808 forint/megajoule normál tarifához továbbra is 0,771 forint támogatást kapnak 57 ezer forint és 0,278 forintot 71 250 forint/hó/fogyasztási egység alatt.
A nagycsaládosok kivételével így évi 1200 köbméteres - havi 100 köbméteres - fogyasztás fölött kisebb-nagyobb drágulásra kell számítani. Az új szisztéma szerint a havi 125 köbméter (éves szinten 1500 köbméter) fogyasztási határig az áremelkedés mértéke az egy százalékot sem éri el - ez a jelenleg havi 16 700 forint körüli gázszámlát fizető háztartásokra vonatkozik. A szociális támogatásban nem részesülő háztartások esetében a bejelentett 0,7 százalékos drágulás havi szinten legfeljebb alig több mint 100 forinttal emeli a gázszámlát. A minisztérium szerint az érintett háztartások kétharmadának gázfogyasztása 1500 köbméter alatt marad, közel negyedük esik azonban az éves szinten 1500 és 2500 köbméter közötti fogyasztási sávba. Ez utóbbin belül 2000, illetve 2500 köbméterig fogyasztók tábora számára már érzékelhető mértékben, 4,5, illetve 6,1 százalékkal emelkedik a gáz ára.

Átlagos adatokkal, kedvezmények nélkül számolva ez azt jelenti, hogy a havi szinten 125 köbméternél nagyobb, de 167 köbmétert (közelítőleg 5700 megajoule) meg nem haladó fogyasztás esetén a jelenlegi körülbelül 23 ezer forintig terjedő havi számlaérték mintegy 1000 forinttal emelkedik januártól. A havi 167 köbméternél nagyobb, de körülbelül 208 köbmétert (mintegy 7083 megajoule-t), durván 28 700 forintot nem meghaladó jelenlegi havi számla pedig már majdnem havi 2000 forintos többletet jelent az újévi gázszámlákban.
Az ennél többet fogyasztók a gázzal fűtő háztartásoknak csak alig valamivel több mint tizedét teszik ki az NFM szerint. Ebben a sávban, vagyis évi 2500 köbméternél nagyobb gázfogyasztás esetén már garantált a havi több ezer forintos számlanövekedés. (A témáról lásd még írásunkat az 5. oldalon.)

Major András
Major András

Ez is érdekelhet