A hónapok óta működő egerszalóki Saliris Hotel és a most még csak épülő bükkszéki Salvus Hotel okán vizsgálhatják az MFB májusban távozni kényszerült vezetésének a felelősségét. A Napi Gazdaság értesülése szerint a két turisztikai beruházást az elmúlt nyolc év visszaéléseit vizsgáló parlamenti albizottság tűzte napirendjére. Horváth László, az albizottság fideszes elnöke - aki egyébként a Heves megyei közgyűlést is vezeti - lapunknak megerősítette a vizsgálat tényét, de részletekkel nem szolgált. Az országgyűlés eddig ismert napirendjéből az mindenesetre kiderül, hogy a két ügyet legkorábban februárban vehetik elő.
Az MFB - amint arról lapunkban többször beszámoltunk - 2004-ben lépett be az egerszalóki sódomb melletti turisztikai fejlesztés finanszírozásába. A fürdő és hotel építése együttesen 15 milliárd forintot emésztett fel és a komplexumot jó hároméves késéssel adták át. Az MFB első lépésben 1,5 milliárddal szállt be a projektbe, majd több lépcsőben szerzett teljes tulajdont - az MFB egy leánycége, a Beszállítói Befektető Zrt. révén 2009 végén megszerezte a teljes tulajdonjogot. (A beruházás hitelezésében a CIB Bank is részt vett.) A tulajdonszerzés jogosságát vitatják a korábbi, amerikai és svájci bejegyzésű tulajdonosok.
Az eredetileg 11 milliárdosra tervezett komplexumot az idén májusban adták át. Az építkezés nem szűkölködött váratlan és botrányos fordulatokban, ezért több szálon is nyomozás folyik Budapesten és Egerben is. Sőt - amint azt 2010 augusztusában lapunkban a BRFK-ra hivatkozva megírtuk - jogsegélykéréssel az Egyesült Államokban és Oroszországban is vizsgálódnak a nyomozók a Szalók Holding egykori tulajdonosainak és vezetőinek ügyében. A 800 millió forintos állami támogatással épülő hotel beruházása során számos visszaélés történt, a fejlesztési bank 2010 májusáig regnáló vezetése ezért több feljelentést is tett még 2008-ban.
