BUX 138714.03 -0,56 %
OTP 44800 -0,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új úticsomaggal megy Moszkvába Orbán

2010. november 29. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Mol kisebbségi részvénypakettjének ügyén állhat vagy bukhat Orbán Viktor miniszterelnök oroszországi látogatása. A Napi Gazdaság értesülései szerint ha a magyar miniszterelnök mai látogatása során sikerül megoldást találni a Szurgutnyeftyegaz húszszázalékos részvénycsomagjára, akkor a többi még függő kérdésben - Malév, EMFESZ, Panrusgaz - is előrehaladás érhető el Putyin miniszterelnökkel. Szakértők szerint azonban erre kevés esély kínálkozik, mert az oroszok ragaszkodnak az orosz olajcég teljes körű tulajdonosi jogaihoz, a magyarok pedig ahhoz, hogy valamilyen formában ki- vagy megvásárolják a Mol egyik nagytulajdonosának számító céget.

Ez utóbbi eléréséhez Orbán útipoggyászában új ajánlat is lapul. A már ismertek - paksi atomerőmű bővítése, magyarországi gáztárolók egy részének átengedése - mellett a legfontosabb, hogy Putyin európai kereskedelmi hídfőállást építhetne ki Magyarországon. Ehhez Záhonytól egészen Dunaújvárosig építenék ki a széles nyomtávú vasútvonalat, amelynek végállomásán egy többfunkciós logisztikai központ épülne. A vízi, közúti, vasúti közlekedést összefogó új közlekedési rendszer egy légi csomóponttal egészülne ki, ennek helyszíne Mezőkövesd egykori szovjet katonai bázisa, amelynek fejlesztésében a hírek szerint Demján Sándor, illetve a mögötte álló cégek is részt vállalnának. A becslések szerint négymilliárd dolláros fejlesztésbe egyes értesülések szerint az orosz államvasutat is bevonnák, mivel az a beruházás tekintélyes részét is kész finanszírozni. A megvalósítás előkészítése egy-másfél évet vesz igénye és viszonylag gyorsan, két-három év alatt be lehetne fejezni a paksi atomerőművi bővítés után legnagyobbnak számító projektet.

Szakonyi Péter
Szakonyi Péter

Ez is érdekelhet