BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bérlakásprogramot sürgetnek az ágazat szereplői

2010. november 3. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nemcsak a több ezer gazdára váró új lakás, hanem a bedőlő cégek sora is jelzi, továbbra is nagy bajban van az ágazat. A lapunk által megkérdezett szakemberek szerint különösen azok a kis- és középvállalkozások vannak kilátástalan helyzetben, amelyek az elmúlt években elsősorban új lakások építésében vettek részt alvállalkozóként. A dél-dunántúli kereskedelmi és iparkamarák szeptemberi felmérése szerint a térségben az ágazathoz tartozó cégek csaknem fele már felszámolás vagy csődeljárás alatt van, illetve fizetésképtelen a körbetartozások miatt, további harminc százalék gyakorlatilag agonizál.

Pécstől Veszprémen át Győrig szinte az összes nagy lakásépítési program leállt, a frekventált üdülőkörzetekben is fékre léptek a beruházók. A korábban a piacot húzó, a válságot átvészelő nagy cégek, köztük külföldiek is, jegelik fejlesztéseiket, többségük arról sem tud nyilatkozni, mikor folytatja azokat. Ezzel párhuzamosan a dunántúli városok többségében dinamikusan nő a bérlakásra várók száma. A helyhatóságoktól kapott információk szerint a korábban átlagosan évi tíz százalék körüli növekedési ütem 20 százalékra gyorsult, de például Dombóváron egy év alatt a duplájára nőtt. Egyértelmű, hogy teljesen új bérlakásprogramra van szükség - mondta lapunknak a székesfehérvári önkormányzat egyik illetékese. Ez lendíthetne az ágazat helyzetén, megoldást kínálna a saját erőből otthont teremteni nem tudók számára, jótékony hatással lenne a mobilitásra is. A soproni székhelyű Bursport Bt. ügyvezetője, Burcsa Győző szerint az elmúlt egy évben a térségben mintegy 20 százalékkal nőtt a kereslet a bérlakások iránt, főleg azért, mert az ide költözők egyre kevésbé tudnak lakást vásárolni.
Az ország egyik legnagyobb építőipari cége, a Zalai Általános Építési Vállalkozó (ZÁÉV) Zrt. öt-hat év óta egyre kevesebb lakást épít - számolt be a Napi Gazdaságnak Peresztegi Imre vezérigazgató. Tavaly alig félszáz új otthont adtak át, az idén pedig mintegy 15-20-at. A jövő évi programban új lakás építése nem szerepel, s egyelőre nem indítják el saját tervezett lakóparkfejlesztésüket sem. A hazai lakásállomány, főként minőségét tekintve, továbbra is sok kívánnivalót hagy maga után, ám a finanszírozási feltételek megváltozása, a munkahelyek elvesztése teljesen ellehetetlenítette a piaci lakásépítést. Hatékonyan működő állami támogatási rendszer nélkül nem is lesz fellendülés - fejtette ki a vezérigazgató -, abban mindenesetre bíznak, hogy az új Széchenyi terv keretében sikerül lendületet adni a bérlakásépítésnek.

A több nagy pécsi ingatlanfejlesztésben is részt vevő Mecsek Kft. rendelésállománya tavaly több mint 40 százalékkal, idén további 30 százalékkal csökkent, új beruházás idén nem indult - közölte Csete József műszaki igazgató. A túlélést annak köszönhetik, hogy nincs jelentős kintlévőségük, elkerülték a körbetartozás csapdáját - mondta el Csete -, s van két saját beruházásban, egyéni igények szerint készülő hatlakásos házuk, ezek lakásait folyamatosan árulják. Ennek persze az volt az ára, hogy a cég mind árbevételét, mind pedig a foglalkoztatottak számát tekintve a harmadára csökkent az elmúlt két évben, s nagyon úgy tűnik, hogy jövőre tovább zsugorodnak.

Bár gőzerővel küzdenek, nem biztos, hogy túlélik a válságot - nyilatkozta lapunknak Kozári László, az egyik székesfehérvári, két éve még milliárdos árbevételű építőipari cég kereskedelmi vezetője. Egyre valószínűbb, hogy az egyik, már felszámolás alatt lévő nagy győri építőipari vállalat bedőlése megpecsételi a sorsukat: tartalékaik elfogytak, hitelt nem kapnak. A közelmúltban megpróbáltak túladni járműveik, gépeik és eszközeik egy részén, ám ma ezek sem túl kelendőek. Jelenleg mindössze 15 dolgozót foglalkoztatva családi házak építését vállalják, de már ezeket sem könnyen tudják finanszírozni.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet