BUX 138954.79 -0,39 %
OTP 44840 -0,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kivérzett a Szeviép Zrt.

Félmilliárd forintból megmenthető lett volna, a tulajdonosi körnek azonban nem volt anyagi ereje - így a csődvédelemből felszámolás lett. A 410 hitelező közül azonban még a hitelező bankok sem lehetnek nyugodtak, a cég vagyona ugyanis csak a bejelentett igények töredékére lesz elegendő.

2010. október 24. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Szeviép Zrt. felszámolását végző Cash and Limes (CL) Vagyonkezelő és Felszámoló Zrt. adatai szerint a hitelezők követeléseinek csak a töredékére nyújt fedezetet az építőipari cég vagyona, sőt most úgy tűnik, hogy a 410 hitelező döntő többsége egy fillért sem láthat majd.

Kivételnek számít a két lízingcég és hat finanszírozó bank. Az előbbiek részben az eszközök visszavételével kárpótolták magukat, a utóbbiak pedig a biztosított vagyonból jutnak pénzhez - várhatóan a hitelezett tőke 40 százalékához. Pedig nyáron még egész jó esély kínálkozott az ország egyetlen jelentős vízügyi építkezésekre szakosodott cégének megmentésére. A Szeviép tulajdonosa ugyanis a bankoknak 50, a beszállítóknak 40 százalékos megtérülést garantált, ám a pénzintézetek ezt végül nem fogadták el, inkább bedöntötték a Szeviépet. A csődvédelem így augusztus végén fordult felszámolásba.

Marjasné Endrédi Zsuzsa, a CL vezérigazgatója a Napi Gazdaságnak elmondta, a cég vagyona tavaly decemberben még 12 milliárd forint volt, ez a csődvédelem kezdetére 10,4 milliárdra fogyott - végül augusztus 12-én, a felszámolás kezdetekor 9,5 milliárdot tett ki. A felszámoló szerint ennek reális vagyoni értéke mindössze 2 milliárdra rúg, amiből nem lehet majd kifizetni a 15,5 milliárdos hitelezői igényt. A felszámoló cég vezetője szerint ebből csak 10,3 milliárd számít visszaigazolt követelésnek, 5,2 milliárdot még vitatnak. (A felszámolás miatt a cég 1,1 milliárdos saját tőkéje mára 700 millióra csökkent.)
A csődegyezséget lehetetlenné tevő bankok közül többen csak pénzük 40 százalékához jutnak hozzá, a 410 beszállító (többnyire kisvállalkozások) várhatóan egyetlen forintot sem látnak viszont. A legjobban a két lízingcég, a Lombard és a Deutsche Lízing jár, ezek ugyanis már visszavették az eszközöket.
Baranyai Sándor - aki korábban Pistrui Lászlóval együtt birtokolta a céget - lapunknak elmondta, hogy a felszámoló becslése túlzott, mert 7 milliárd körüli összegre rúg tartozásuk. Ebből 5 milliárd a beszállítói, 2 milliárd a banki tartozás. A Szeviép tulajdonosa szerint a felszámolás végső oka az volt, hogy a csődvédelem bejelentését követően a finanszírozás szinte azonnal leállt, megrendelőik pedig az elvégzett munka után sem fizettek. Ezek együttesen vezettek a patinás cég kivérzéséhez. Sem Marjasné Endrédi Zsuzsa, sem Baranyai nem lát már lehetőséget a cég megmentésére, az ugyanis atomjaira hullott.

Szakonyi Péter
Szakonyi Péter

Ez is érdekelhet