A mostoha időjáráson kívül a folyamatosan emelkedő energiaárak és a gazdasági válság okozta mintegy 25-30 százalékos keresletcsökkenés is egyre több fejfájást okoz a hazai virágtermelőknek. Kertészetek tucatjai mentek tönkre az utóbbi két évben, s az ország egyik legnagyobb virágtermelő vidékén - Szombathely környékén - szinte teljesen elsorvadt az ágazat.
Nem jobb a helyzet a Dél-Alföldön, Szeged térségében sem, hiszen a jövedelmezőség évről évre romlik, fejlesztésre alig jut pénz, ráadásul - főként ősztől tavaszig - a piacot az import uralja. A térségben az elmúlt évek során megszűnt a jelentős, több mint százéves múltra visszatekintő virághagyma-termelés is, mert a holland portékával nem tudták felvenni a versenyt. Szinte minden szakember egyetért abban, hogy az ágazat ismét csak friss tőkével megsegítve térhetne magához, ám a termelőkön az is sokat segítene, ha pályázati forrásokhoz jutn ának. Széll Imre, a több évtizedes múltra visszatekintő, az előállított növények mintegy 90 százalékát a külpiacon értékesítő Szőregi Virág-Dísznövény Áfész elnöke szerint az ágazat hosszú évek óta szaporodó gondjait csak tetézte az idei mostoha időjárás, amely milliárdos károkat okozott az ország jelenleg legnagyobb virágtermelő térségében. Ők is igyekeztek ugyan menteni a menthetőt, ám például a rózsatövek közül a szokásosnál jóval több lett gyengébb minőségű. Ez és a keresletcsökkenés az idei árbevételen is meglátszik. A szakember hozzátette, korábban sem voltunk "virágvásárló nagyhatalom", ám a gazdasági válság után a kereslet drasztikusan csökkent.
Miközben az energiaköltségek évről évre nőnek, a felvásárlási árak tavaly átlagosan tíz, az idén pedig további 15 százalékkal csökkentek - mondta lapunknak a Szeged határában közel 2 hektáros területen virág termeléssel foglalkozó Kutasi László. Fejlesztésre ma már szinte semmi nem jut. A térség kertészeinek döntő többsége csak tavasztól őszig, maximum mindenszentekig termel, mert a fűtési költséget már nem bírják el az árak. Ez persze azt jelenti, hogy csaknem fél éven át szinte teljesen az import fedi le a hazai piacot.
Az Afrikából és Dél-Amerikából behozott olcsó virágokkal persze az év többi részében sem könnyű felvenni a versenyt. Ráadásul az elmúlt évek során a szegfű, a rózsa és gerbera versenytársaként számtalan egzotikus virág tűnt fel és vált kedveltté a hazai piacon.
A megoldást a térségben bőven rendelkezésre álló termálvízkincs hasznosítása jelentené - véli Jakab Géza mórahalmi termelő. Egy kút megnyitása azonban minimum 200 millió forintba kerül, így aztán csak álom marad a fűtés-korszerűsítés. A jelenlegi felvásárlási árak mellett már szénnel és fával sem gazdaságos fűteni a kertészeteket. Jakab hozzátette, még nagyobb gond, hogy a térség termelőinek többségét eltartó dísznövényágazat is egyre nagyobb gondokkal küzd, miután az önkormányzatok drasztikusan csökkentették megrendeléseiket és az egész országban egyre kevesebb az új beruházás is.
