BUX 138946.79 -0,39 %
OTP 44910 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Magyar-román gázvezetéket avatott Orbán

A két ország miniszterelnökének részvételével átadták a magyar FGSZ Földgázszállító Zrt. és a román Transgaz S.A. által közösen épített Arad-Szeged földgázvezetéket csütörtökön.

2010. október 14. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A 109 kilométeres, évente 1,75 milliárd (napi 4,8 millió) köbméter földgáz szállítására alkalmas vezeték 47 kilométeres hazai szakaszának megépítése körülbelül 33,3 millió euróba került a magyar gázszállító vállalatnak. Ez a kapacitás az egész évi magyar igények harmadát, negyedét fedezi. A projekt megvalósítását az Európai Unió európai energiaügyi gazdaságélénkítő programja 17 millió euróval támogatta. Az egyelőre csak Magyarországról Románia irányába szállító vezeték kétirányúvá tehető, amennyiben a román oldalon további beruházást hajtanak végre. Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója szerint az Arad-Szeged vezeték létrehozása a piaci verseny élénkülését jelenti; a jövőben megvalósuló szállítási projektekre - például a Nabucco vezetékre - épülve az ilyen, a térség hálózatait összekötő megoldások jelentősen növelik az ellátásbiztonságot.
Orbán Viktor kormányfő szerint komoly együttműködési lehetőségek vannak a térségben, remélhetőleg az együttműködés új lendületet kap. A válság előtt a régió volt Európa legnagyobb gazdasági növekedésre képes térsége, térségünk nélkül az Európai Unió helytállása is kérdéses a globális versenyben - tette hozzá. A mostani átadást több hasonló esemény követheti, Horvátország és Magyarország között már épül az összekötő vezeték, és készül a magyar-szlovák, illetve magyar-szlovén összeköttetések megvalósíthatósági tanulmánya is.

Major András
Major András

Ez is érdekelhet