Jelenleg mintegy 30 ezer fővárosi lakásban üzemel a távfűtés, ám az előre jelzett rossz idő miatt a jövő hét elején ez a szám meghaladhatja a százezret is - tudtuk meg Balog Róberttől, a Főtáv szóvivőjétől. Ennek megfelelően már igencsak aktuális a házak belső rendszerének ellenőrzése, ugyanis a társaság csak akkor tudja elindítani a szolgáltatást, ha a feltételek a ház oldaláról is adottak.
A fűtési rendszer kapun belüli részének javítása, karbantartása nem a távhőszolgáltató kompetenciája, hanem a tulajdonos feladata - ugyanez érvényes a gázfűtésre is. A fűtési szezon kezdetekor évről évre megnő az érdeklődés a karbantartási munkálatok iránt; nem igazán jellemző, hogy a lakossági energiafogyasztók előre terveznék a szükséges teendőket - mondta Kékesi Miklós, a Gázprojekt.hu munkatársa. Ilyenkor előfordul, hogy a rohamosan megugró és feltorlódó igények miatt bizonyos megkereséseket már nem tudnak vállalni a gáz- és egyéb közműhálózatok állapotfelmérésével foglalkozó szakemberek.
A főváros mintegy egymillió kéményéből körülbelül 30 ezer közvetlen életveszélyt jelent - mondta Gyurkovics Péter, a Fővárosi Kéményseprőipari Kft. osztályvezetője. Amennyiben problémát tapasztalnak, jelzik az érintetteknek, ám sokszor hatástalan a figyelmeztetés. A kéményseprők a tűzvédelmi, építésügyi hatósághoz is fordulhatnak, amelyek már konkrét felszólítást, bírságot kilátásba helyező határozatot küldhetnek az érintett háznak - gyakran csak ez mozdítja meg az embereket.
A kémények állapotának kontrollját évente el kell végeztetni a jogszabályi előírás szerint, és a kéményseprő-ipari társaságok szakemberei év közben folyamatosan vizsgálják is azokat, ám sokszor azért nem tudják elvégezni munkájukat, mert nem engedik be őket a lakásba.
