Visszavonta a sztrájkfenyegetést a Hunalpa, miután a magyar közforgalmi pilótákat tömörítő egyesület megállapodott a Malév vezetésével az egyeztető tárgyalások legfontosabb kérdéseiről, köztük a munka- és pihenőidő szabályozásáról. Hétfőn délelőtt a Malév mintegy száz, szolgálaton kívüli pilótája mellett tizenhat repülőgép-vezető csatlakozott a figyelmeztető demonstrációhoz. A tegnapi kétórás munkabeszüntetés összesen tíz Malév-járatot érintett, de Óvári Tamás, a Hunalpa elnöke már korábban hangsúlyozta: úgy szervezték meg a demonstrációt, hogy csak kisebb késések fordulhassanak elő. A Budapest Airport tájékoztatása szerint a Malév-pilóták figyelmeztető sztrájkja semmilyen hatással nem volt a budapesti légi forgalomra. A Hunalpa valamennyi vitás kérdésről, így a munka- és pihenőidő szabályairól és a pilóták béréről is megegyezett a Malévval. A végső megállapodást a tervek szerint már csütörtök délután aláírják a felek. Ennek részleteiről szólva Ferenczi Zsolt, a Hunalpa szóvivője az MTI kérdésére elmondta: a jövedelmeken nem változtatnak a szeptember elsejét megelőző állapothoz képest - vagyis a Malév menedzsmentje visszavonta azt az intézkedését, amellyel szeptember 1-jétől átlagosan 20 százalékkal csökkentette a pilóták jövedelmét.
A Malévnál jelenleg 217 pilóta dolgozik, akik 22 repülőgép irányításáért felelősek. (A gépek száma a téli menetrend érvénybe lépése után kettővel csökken majd.) Ők a nemzeti légitársaság legjobban fizetett alkalmazottai, hiszen átlagjövedelmük 3-4 millió forint között van - ez az állami vállalatoknál jelenleg érvényben levő bérplafon közel duplája. A helyzet fonákságát jól mutatja, hogy a cég vezérigazgatója, Martin Gauss - aki maga is aktív Boeing-737-es pilóta - havi bére most 2 millió forint, amelyhez havi 300 ezer forint lakhatási hozzájárulás társul. Gauss ezzel híreink szerint a cég fizetési ranglistáján csak a 161. helyet foglalja el. (A társaság korábbi vezérigazgatója, Gönci János négy évvel ezelőtt a 60. hely környékén "tanyázott".)
Gauss fizetése egyébként idén tavaszig meghaladta a havi 8 millió forintot - a magyar állam többségi tulajdonosként történő megjelenését követően esett negyedére.
