BUX 139877.87 0,18 %
OTP 45890 -0,17 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az időjárás milliárdos kárt okozott a hagymaföldeken

2010. augusztus 16. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A mostoha időjárás miatt a hazai hagymatermés várhatóan mintegy 35-40 százalékkal lesz kisebb a tavalyinál. A több mint 6 ezer hektáros hazai termőterület csaknem felén semmisült meg a termés, illetve súlyos gondok vannak a minőséggel és a mennyiséggel. Az ország legnagyobb hagymatermelő vidékén, Makó környékén, illetve Csongrád megyében, ahol csaknem 2300 hektáron termelik a növényt, még ennél is rosszabb a helyzet. A belvíz a termés kétharmadát tette tönkre. A térségben tucatszám működnek kisebb-nagyobb gazdaságok, ahol százszázalékos a kár.
A megyei agrárkamara felméréséből kiderül, a vöröshagymánál több mint 1,3, a fokhagymánál pedig 1,8 milliárd forint árbevétel-kiesést szenvednek el a termelők. A Hagyma Terméktanács szerint még ennél is nagyobb gond, hogy az idei katasztrofális év a következő évek termelésére is kihatással lesz, hiszen jelentős gondot okoz majd a vetőmag, illetve a dughagyma beszerzése. Ráadásul a termelők csaknem 40 százalékának biztosítása sem volt, ami tovább rontja majd az újrakezdés esélyeit. A kevés és rossz minőségű termés miatt a piacon újabb áremelkedés várható.
A hagyma ára már az első félévben minden más zöldségfélét megelőzve majd 70 százalékkal nőtt. Nyakó László, aki Makó határában hosszú évek óta több mint 20 hektáron termeli a növényt, azt mondja: ilyen évre még a legöregebbek sem emlékeznek. Amit a viharok nem pusztítottak el, azt tönkretette a belvíz. A 12 hektáron termelt vöröshagyma és a 3 hektárnyi dughagyma teljes egészében megsemmisült - gyakorlatilag elrohadt. Talán a mintegy 5 hektáron termelt fokhagymából sikerül majd valamennyit megmenteni.
Szeged környékén sem jobb a helyzet. Nagy Lajos, a csaknem 40 hektáron hagymát termelő Tisza Kft. gazdasági vezetője szerint a termés 80 százaléka odaveszett, s a maradék 20 százalék minősége is rendkívül gyenge, azt minden bizonnyal csak nyomott áron lehet majd eladni. A kár több tíz millió forint. Lőrincz Péter, a kistérség mezőgazdasági ügyekben illetékes munkatársa szerint a termés több mint harmada gyakorlatilag eladhatatlan, mert az alapvető előírásoknak sem felel meg. A hagyma nagy része rendkívül gyorsan romlik, hosszabb idejű tárolásra nem alkalmas. Tovább növeli az itteni gondokat, hogy a gazdák jelentős részének nem volt biztosítása. Lőrinc hozzátette, az a termelő, aki az idén 8-10 milliót bukott, nagyon nehezen tudja majd jövőre újrakezdeni. Ugyanakkor az is igaz, hogy akinek megmaradt a termése, s pláne annak minősége is elfogadható, jó üzletet csinálhat. Ezen gazdák egy része a még jobb ár reményében kivár az eladással, s vélhetően az sem csinál majd rossz üzletet, aki jövőre vetőmagot, illetve dughagymát dob piacra.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet