Még vizsgáljuk a mostani árvízi, belvízi helyzetnek a Mavir tulajdonában lévő átviteli, nagyfeszültségű hálózati oszlopait érintő konkrét következményeit - mondta a Napinak Tari Gábor, a Mavir Zrt. vezérigazgatója. Az első vizsgálatok alapján az árvízi helyzetnek ellátásbiztonságot veszélyeztető hatása nincs. Az átviteli hálózat elemeinek tervezésekor ügyeltek az árvíz által okozott, illetve egyéb külső környezeti hatásokra is. Az augusztus hagyományosan a szabadságok időszaka, a rendszer terhelése ilyenkor alacsonyabb az előző két nyári hónapénál - ez az áramfogyasztáson is érezhető. Lehetett bármilyen meleg, augusztusban még nem mértek nyári csúcsfogyasztást. A nagy rendezvények hatása pedig országos méretben nem érzékelhető. A Forma-1 vagy a Sziget fesztivál - bár százezres tömegeket mozgósít - az ország egészéhez képest nem számít nagy fogyasztónak, nem okoz érdemi növekedést. Fogyasztást csökkentő hatása sincs, részben a rendezvények időpontja, részben a célközönsége miatt. Az előző évek tapasztalatai szerint a nyári csúcs június-júliusra esik. Folyamatos növekedés volt 2001-től 2007-ig, 2008-ban a nyár nem hozott igazi kánikulát, 2009-ben pedig a gazdasági válság hatása érződött a fogyasztáson. A 2010-es év minden hónapban magasabb fogyasztást produkált a 2009-esnél, és a meleg is megjött, ami további növekedést okozott. Az idei nyár egyik legmelegebb időszakában, július közepén mért 6000 megawatt körüli maximális napi rendszerterheléshez képest jelentősen visszaesett az áramfogyasztás. Július harmadik hetében a napi átlaghőmérséklet 26 Celsius-fok fölé emelkedett, majd néhány nap alatt jelentősen mérséklődött a meleg, a terhelés pedig a harmadával zuhant.
