Amerikában indítottak pert a magyar állam ellen a Herzog-örökösök. A neves műgyűjtő, Herzog Mór Lipót örökösei most a washingtoni bíróságon próbálják elérni, hogy visszakapjanak negyven értékes festményt. A műkincseket, amelyek értékét 100 millió dollárra teszik, az állam jogellenesen tartja magánál - állítják az örökösök, hiszen ezeket a II. világháború során letétként vették, s vitték el, és a tulajdonjog azóta sem változott. A párizsi békeszerződés értelmében műtárgyat sem elvenni, sem államosítani nem lehet - ezért ez nem is történt meg. (A műtárgyak jelentős része a Szépművészeti Múzeumban található és egészen a közelmúltig minden festmény alatt tábla jelezte azt, hogy a Herzog-gyűjteményből való. Az alapinformációk mellett a "szerzeményezve" jogcím volt a képek alatt olvasható. Az egykor európai hírű, 2500 darabból álló Herzog-kollekció döntő része a nácik "közbeiktatásával" a Szovjetunióba került, sorsa mindeddig ismeretlen. Az örökösök Moszkvában is pereskednek eltulajdonított festményeikért.)
A magyar múzeumokban levő páratlan kincsek között El Greco, Lucas Cranach és Velázquez képei is megtalálhatók. Az egyik Herzog unoka, Martha Nierenberg hosszú évek egyeztetése után 1999-ben indított pert - akkor még 12 festmény visszaadásáért. Ebből egy Munkácsy-vázlatot a Magyar Nemzeti Galéria időközben visszaszolgáltatott, majd a bíróság első fokon mindegyik kép visszaadásáról rendelkezett. Ezt másította meg a másodfokú bíróság. A magyar kormány egyébként éppen egy évtizeddel ezelőtt vállalt kötelezettséget - és éppen Washingtonban - arra, hogy tisztázza a világégés során magyar múzeumokba került műkincsek sorsát. Erre egyelőre nem került sor, sőt még kormánybiztost sem neveztek ki a "gazdátlan" műtárgyak kilétének kiderítésére. Nem így Németországban. Az ottani hatóságok ugyanis néhány héttel ezelőtt szolgáltattak vissza a Herzog családnak négy értékes műtárgyat, amelyeket az egyik Herzog-örököstől vettek el a világháború során.
