Gazdasági erőfölénnyel való visszaélés tilalmának feltételezett megsértése miatt indított eljárást a Gazdasági Versenyhivatal a Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. (Mol) ellen, mivel felmerült annak gyanúja, hogy a Mol 2006. január 1-je óta alkalmazott nagykereskedelmi árai túlzottan magasak - közölte a GVH. A társaságnál nem kívánták kommentálni a bejelentést.
Feltűnő, hogy az utóbbi időben egyszerre több, egymástól független kezdeményezés is indult a magyar energiaárak mérséklésére, az árképzés átláthatóbbá tételére. Az üzemanyagárak elmúlt időszakban történt szignifikáns változásai felvetik a kérdést, hogy mindez mennyiben vezethető vissza a Mol tevékenységére, illetve ehhez mennyiben járul hozzá az olajcég esetleges gazdasági erőfölényén alapuló indokolatlan árazása. Önmagában az erőfölényes helyzet nem, az ezzel való visszaélés viszont törvényellenes; a visszaélésszerűség bizonyítása azonban komoly erőfeszítést igényel - mondta a Napi érdeklődésére Zenisek Andrea, a GVH kommunikációs csoportvezetője. A gazdasági erőfölénnyel való visszaélés kimondása esetén a Gazdasági Versenyhivatal akár a társaság előző évi nettó árbevételének 10 százalékára rúgó bírságot is kivethet az érintett cégre - tette hozzá. A hivatal egyébként "észlelései és a rendelkezésre álló piaci információk alapján" indította a vizsgálatot. A Mol-csoport 2009-es eredménykimutatása szerint a társaság nettó árbevétele 3233 milliárd forint körül alakult. Ennek alapján a társaság számára kedvezőtlen határozat esetén a bírság mértéke akár több száz milliárd forint is lehet - erre azonban kicsi az esély.
Az utóbbi években több ügyfél is jelezte, hogy a magyar olajcég által alkalmazott tarifák esetleg túlságosan magasak, de az elemzések nem mutattak ki indokolatlan többletet - mondta a Napinak egy neve elhallgatását kérő részvénypiaci elemző, aki ezúttal sem számít a társaság számára negatív kimenetelre. A magas magyarországi üzemanyagárak esetében az igazi problémát a jövedéki adó és a visszaemelt áfa jelenti, ez "fáj" igazán a mostani rekordárakban - teszi hozzá. Komplexebb és komolyabb kérdés lenne, hogy mennyire van verseny a magyar piacon, illetve hogy a magyar és osztrák piaci szereplők között nem köttetett-e valamilyen megállapodás a nagykereskedelmi piac ellátását illetően - tette hozzá forrásunk.
