BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kárpótolhatja az áramtermelőket az állam

2010. április 27. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Európai Bizottság (EB) tegnap engedélyezte a magyarországi állami támogatási programot, amelynek célja, hogy kompenzálja az áramtermelőket a hosszú távú vásárlási megállapodások (htm) megszüntetéséből eredő bizonyos költségekért. Magyarország még a Horn-kormány idején kötötte a htm-eket, hogy ezzel is befektetésre ösztönözze a vállalatokat. A rendszer keretében bizonyos erőművek az állami tulajdonú MVM Zrt.-nek értékesítették a megtermelt energiát, a szerződések pedig nyereséget garantáltak az erőműveknek. Az EB azonban az uniós jogba ütközőnek minősítette a megállapodásokat, s 2008 nyarán előírta a megszüntetésüket és a már kifizetett támogatások visszafizettetését.

Ezután fogadták el azt a magyar jogszabályt, amely lehetőséget biztosít az erőműveknél ezzel összefüggésben felmerült veszteségek kompenzálására. Az EB arra a következtetésre jutott, hogy a kompenzáció nem haladja meg a valóban szükséges mértéket. A program három kedvezményezettje a Budapesti Erőmű Zrt., a Dunamenti Erőmű Zrt. és a Pannon Hőerőmű Zrt., célja pedig az úgynevezett átállási költségek megtérítése. A kompenzációt egy korábbi bizottsági határozat értelmében az erőművek által visszafizetendő támogatási összegekből vonják le.

Major András
Major András

Ez is érdekelhet