Az Európai Bizottság (EB) tegnap engedélyezte a magyarországi állami támogatási programot, amelynek célja, hogy kompenzálja az áramtermelőket a hosszú távú vásárlási megállapodások (htm) megszüntetéséből eredő bizonyos költségekért. Magyarország még a Horn-kormány idején kötötte a htm-eket, hogy ezzel is befektetésre ösztönözze a vállalatokat. A rendszer keretében bizonyos erőművek az állami tulajdonú MVM Zrt.-nek értékesítették a megtermelt energiát, a szerződések pedig nyereséget garantáltak az erőműveknek. Az EB azonban az uniós jogba ütközőnek minősítette a megállapodásokat, s 2008 nyarán előírta a megszüntetésüket és a már kifizetett támogatások visszafizettetését.
Ezután fogadták el azt a magyar jogszabályt, amely lehetőséget biztosít az erőműveknél ezzel összefüggésben felmerült veszteségek kompenzálására. Az EB arra a következtetésre jutott, hogy a kompenzáció nem haladja meg a valóban szükséges mértéket. A program három kedvezményezettje a Budapesti Erőmű Zrt., a Dunamenti Erőmű Zrt. és a Pannon Hőerőmű Zrt., célja pedig az úgynevezett átállási költségek megtérítése. A kompenzációt egy korábbi bizottsági határozat értelmében az erőművek által visszafizetendő támogatási összegekből vonják le.
