Az orosz tulajdonos a jövőben aktívabban venne részt az EMFESZ Kft. irányításában - mondta Góczi István ügyvezető igazgató, aki - miután egy minapi jogerős ítélettel megszabadult a korábbi lakhelyelhagyási tilalom alól - Moszkvában tárgyalt. Leváltották például Gazda Tamást, a RoszGaz igazgatósági tagját, ám ő továbbra is az EMFESZ menedzsmentjében maradt. Helyét Dmitrij Kuznyecov moszkvai üzletember, a RoszGaz igazgatója veszi át. Góczi szerint az orosz magánszemélyekből álló új tulajdonosi kör menedzsereket is küld Budapestre, konkrétabb terveket azonban egyelőre nem ismertek. A cégvezető arra a kérdésre nem tudott választ adni, hogy a tulajdonosok milyen viszonyban, egyáltalán viszonyban állnak-e a Gazprommal.
Az oroszok az ügyvezető igazgató szerint garantálták a most legfontosabb teendőnek számító, jelenleg a Rosszukrenergóval szemben felhalmozott - és vitatott - 500 millió dollár körüli adósság rendezését. Góczi úgy fogalmazott, az orosz üzletemberek többször utaltak arra, hogy ezzel az EMFESZ-nek nem kell foglalkoznia. Az adósság keletkezésével kapcsolatban elhangzott, hogy a cégből az egykori tulajdonos, Dmitrij Firtas vett ki pénzt és 30 százalékos kamattal ígért törlesztést - ez azonban nem történt meg. A pénzt egyébként a Rosszukrenergón keresztül a Gazpromnak kellene visszafizetni.
Az EMFESZ mindenesetre a következő, júliusban induló gázévre megkezdte a szerződések meghosszabbítását, nagyrészt lekötötte a szükséges kapacitásokat, a forrásigazolást is benyújtotta, a cég tehát tovább működhet - mondta az ügyvezető igazgató.
A cég elleni eljárások kapcsán Góczi elmondta: nem tudja, kinek állt érdekében a társaság ellehetetlenítése, de a nitrogénművek által kezdeményezett ügy az igazgató szerint példátlan és még a jogalapja sem tisztázott, továbbá a közel 7 milliárd forintos letétről szóló választott bírósági döntést senki sem értette. Góczi szerint sokaknak nem tetszhetett, hogy a cég a semmiből indulva hatalmas bevételt termelt, és bár sokan szövetkeztek ellene, az ügyvezető igazgató szerint nem a versenytársak álnak az ügyek mögött. A kártérítési per mögött Góczi szerint az állt, hogy a vegyi cég fizetési nehézségei miatt többször nem egyenlítette ki a gázszámlát, amire az EMFESZ szeretett volna belenézni a társaság könyveibe, erre azonban többszöri ígéret után sem kerülhetett sor. Erre a gázszolgáltató felmondta a szerződést, amire a nitrogénművek pert indított ellene.
Míg korábban a profitcentrum Budapesten volt, mivel igen alacsony áron szereztek be gázt, ez most az "orosz üzletembereknél" képződik.
