A Nabucco földgázvezeték tervezése szempontjából sikeres évként értékelte az elmúlt esztendőt Bayer Mihály, a Külügyminisztérium Nabucco-nagykövete egy sajtóbeszélgetésen. Az idén újabb lökést kaphat a projekt, amint tisztázódik, hogy az új Európai Bizottságban az energiaügyi és a külügyi biztos milyen mértékben osztozik a Nabucco-projekt felügyeletén - ezt Kóka János, a parlament eseti bizottságának elnöke mondta. A következő hónapok sorsdöntőek lesznek a projekt történetében - ugyanis ha az unió tovább hezitál a megvalósítással, akkor valóban előállhat az a helyzet, hogy elfogynak a Kaszpi-tenger térségében a leköthető gázforrások, bár ez most meglehetősen messzinek tűnik. Európa bizonytalan és nem a gázforrások miatt - ironizált Kóka -, ennek ellenére minden esély megvan arra, hogy a csővezeték építése megvalósuljon. A projekt az elmúlt nyolc évben a 22-es csapdájában vergődött: az EU addig nem akart építeni, amíg nem biztosak a gázforrások, az eladók pedig addig nem veszik komolyan a vásárlókat, amíg nincs csővezeték - tette hozzá Kóka.
A lehetséges gázbeszállítók között lehet Irak és Azerbajdzsán, a második szakaszban türkmén gáz is kerülhet a rendszerbe. Új szereplő Egyiptom a Nabucco-projektben: a nílusi országnak 2800 milliárd köbméter földgázkészlete van, ráadásul Jordánián és Szírián keresztül már részben megépült az Arab-földgázvezeték, amely Törökországban becsatlakozhat a Nabuccóba. Az egyiptomi részvételben döntő lehet Bajnai Gordon közelgő kairói látogatása, ahol a kérdés az előzetes tervek szerint tárgyalási téma lesz. A Nabucco-projekt magyar környezetvédelmi hatástanulmányának első részére hamarosan sor kerül - mondta Bayer Mihály. Az idei tervek között szerepel a Nabucco kapacitástendere, majd szerencsés helyzetben 2011 végén akár a vezeték építése is megkezdődhet. A Nabucco-projekt a tervek szerint évi 30 milliárd köbméter földgázt juttatna a Kaszpi térségből Kelet- és Közép-Európába, a megvalósítás költségeit 7,9 milliárd euróra becsülték. A projekt egyik hátulütője a megoldatlan finanszírozás, illetve a konkurens Gazprom-terv, a Déli Áramlat vezeték - ám ez utóbbinak az előkészítése még közel sincs abban a fázisban, ahova a Nabucco már eljutott - vélekedtek a háttérbeszélgetés résztvevői.
