BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új szövetségben a fürdők

2010. január 17. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Január végén új szövetséget hoznak létre a hazai gyógyfürdők: a Nemzeti Fürdőszövetséget (NF) azért alakítják meg, mert nem elégedettek a hazai uszodákat, fürdőket és wellnesshoteleket tömörítő Magyar Fürdőszövetség (MF) eddigi munkájával és lobbitevékenységével. Kovacsics Imre, a kilépők egyike szerint az MF az elmúlt években nem tudta képviselni a közel kétszáz tag - köztük száz fürdő és uszoda - érdekeit, és a tavaly decemberi közgyűlésen sem történt érdemleges előrelépés.

Szükség lenne a fürdőszolgáltatások forgalmi adójának csökkentésére, mert a 25 százalékos áfa súlyos versenyhátrányt jelent a magyar cégeknek - véli a nyolc hazai fürdőkomplexumot vezető Kovacsics. Az új szervezet egyik alapítója szerint az MF gyenge érdekérvényesítő tevékenységének tudható be az is, hogy az OEP a tavalyi 5,1 milliárd helyett idén csak 3,5 milliárdos támogatást ad a hazai gyógyfürdőknek, ami azt jelenti, hogy a vendégeknek és gyógyulni vágyóknak mélyebben kell majd a zsebükbe nyúlniuk, ha jegyet váltanának a mintegy ötszáz hazai fürdő valamelyikébe. A forráselvonás nehéz helyzetet teremt az önkormányzati fenntartású intézményekben is, ezek 70-80 százaléka már eddig is veszteséges volt. Kovacsics szerint beláthatatlan következményekkel járhat az üdülési csekkek megadóztatása - a fürdők bevételeinek 40 százaléka tavaly az üdülési csekkekből származott, ám ez eddig adómentes volt. Nem tudni, hogy az új helyzetben a cégek mennyi csekket vásárolnak dolgozóik számára, s abból mennyit költenek majd el a fürdőkben. Az új szövetséghez a jelek szerint 15 fürdő csatlakozik az induláskor, de a párhuzamos tagság lehetőségével élve gyorsan növekedhet az NF létszáma.

Szakonyi Péter
Szakonyi Péter

Ez is érdekelhet