BUX 140402.29 0,56 %
OTP 45960 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hangsúlyváltás a Fidesznél?

2009. december 22. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem engedjük, hogy jövőre az államháztartás hiánya 7-10 százalék legyen - mondta Matolcsy György volt gazdasági miniszter egy tegnapi sajtótájékoztatón. Leszögezte, a Fidesz eurót akar és nem magas hiányt. Mindez hangsúlyváltást jelent a jövő évi államháztartási hiányról való kommunikációban: korábban a Fidesz vezetői - Orbán Viktor, illetve Varga Mihály - úgy nyilatkoztak, hogy a jövő évi költségvetés hiánya a tervezett 3,8 százalékkal szemben akár 7-7,5 százalék is lehet, annak hibái miatt. Matolcsy György viszont már úgy nyilatkozott a Járai Zsigmond volt jegybankelnökkel tartott közös sajtótájékoztatón, hogy a Fidesz egyetlen politikusa sem akar 7-10 százalékos államháztartási hiányt, hanem eurót - amihez viszont tartósan 3 százalék alatti deficitet kell elérni. Matolcsy emlékeztetett arra, hogy a Fidesz képes volt szigorú költségvetési politikát folytatni - vagyis az akarat és a tudás megvan a fegyelmezett gazdálkodásra.

Matolcsy adatai szerint a jövő évi költségvetés hiánya akár 1222 milliárd forinttal is meghaladhatja a költségvetési törvényben elfogadott 1066 milliárdos célt. Az elemzést összeállító közgazdászok szerint már a makropálya is hibás: jövőre nem 0,6 százalékos, hanem ennél 1,5 százalékponttal erőteljesebb lesz a GDP visszaesése - ez önmagában mintegy 200 milliárdos rést üthet a bevételeken. (A költségvetési törvény valójában 0,9 százalékos GDP-visszaeséssel kalkulál, a kormány a prognózisát időközben 0,6 százalékra csökkentette, ám a büdzsét nem tervezete újra.)
A bevételi oldalon további 200 milliárd forintos hiányt látnak az adóbevételek túltervezése miatt: a társasági adóbevételeknél és az áfánál 50-80 milliárdos elmaradással, a jövedéki adónál 30-60 milliárdos kieséssel kalkulálnak az alacsonyabb fogyasztás miatt, és az elemzők ide sorolják az ingatlanadó 40 milliárdját is - mondván, azt a Fidesz úgyis eltörli. A kiadási oldalon további 800 milliárd forintos forráshiányt tártak fel a közgazdászok.
Oszkó Péter pénzügyminiszter a fideszes kiadványra reagálva annyit mondott újságíróknak, hogy a jövő évi költségvetés egyetlen számottevő kockázata, hogy a következő kormány milyen pénzügyi politikát folytat. Oszkó újfent jelezte, hogy a Bajnai-kormány 2010 első felében kontroll alatt tartja a költségvetési gazdálkodást - ezt személyes szakmai megítélése miatt is fontosnak tartja.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet