BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már kevesebb kötvénnyel is beérik az önkormányzatok

Idén alábbhagyott az önkormányzatok kötvénykibocsátási kedve, ezzel együtt az állomány már megközelíti a 900 milliárd forintot.

2009. október 26. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Időzített bombaként ketyeg az önkormányzatok kötvénytartozása: 2005 és 2008 között csaknem 420 milliárd forinttal dagadt az általuk kibocsátott kötvények állománya, így a múlt év végén már megközelítette a 850 milliárdot. Eddig összesen mintegy 220 önkormányzat jutott így forráshoz. Pénzügyi szakértők szerint a legkellemetlenebb helyzetben a megyei jogú városok vannak, mivel a kötvény- és hitelállomány negyedét jegyzik, és könnyen lehet, hogy bevételeikből nehezen vagy egyáltalán nem lesznek képesek visszafizetni a felvett pénzt. Szintén problematikusnak tartják a megyei önkormányzatok pénzügyi akcióit. A kötvények átlagos futamideje 20 év, eleinte 3-5 éves türelmi idővel, vagyis ma még egyáltalán nem jelentkezik a hatalmas hitelállomány gazdasági hatása. A törlesztés időhorizontja mellett az is csökkentheti a kockázatot, hogy az önkormányzatok jelentős része eddig nem használta fel a forrásokat - a felvett pénz csaknem felét banki számlákon "altatják". Nem különösebben optimisták az elemzők a felvett pénzek felhasználásával kapcsolatban sem: a helyhatóságok jelentős része ugyanis nem beruházásra vagy uniós projektek önerejéhez használta fel a pénzt, hanem működési kiadásai fedezésére.
Az utóbbi két évben alapvetően változott a devizanem: amíg 2007-ben főleg svájci frankban és forintban, addig tavaly már jelentős mértékben euróban is jegyeztek kötvényt, idén viszont teljesen eltűnt a frankalapú kötvény, de alaposan csökkent a többi kötvények kibocsátása is. A legfrissebb adatok szerint a tavalyi 205 milliárdos csúcs után idén az első kilenc hónapban 60 milliárddal kevesebb kötvényt dobtak piacra az önkormányzatok - tudta meg a Napi. A visszaesésben a pénzpiaci források csökkenése mellett az is szerepet játszott, hogy a növekvő eladósodottság nyomán csökkent az önkormányzatok hitelképessége, azaz a finanszírozók szerint elérték azt a határt, ameddig "nyújtózhatnak". Emellett visszafogta a lendületet a forintárfolyam ingadozása is. Mivel a teljes kötvényállomány kétharmada van kitéve az árfolyamkockázatnak, egyes önkormányzatoknál kifejezetten pánikreakciót váltott ki, amikor az euróárfolyam elérte a 320 forint körüli szintet. Az Állami Számvevőszék már 2008 elején is figyelmeztette az önkormányzatokat a "mértéktelen" eladósodottság veszélyeire, de úgy látszik, ez nemigen használt.

Szakonyi Péter
Szakonyi Péter

Ez is érdekelhet