A várakozásoknál harmincmilliárd forinttal és az egy évvel ezelőtti 297 milliárd forintos deficitnél több mint 50 milliárd forinttal kisebb hiánnyal gazdálkodott az állam júniusban, ám az egyhavi deficit így is elérte a 245,9 milliárd forintot. A tárca prognózisa 276,1 milliárd forintos deficittel számolt a hatodik hónapra. A központi költségvetés 216,5 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 26,2 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 3,2 milliárd forintos hiánnyal zártak. A harmincmilliárdos "megtakarítás" a költségvetésben keletkezett: az adóbevételek mintegy ötvenmilliárd forinttal meghaladták a terveket, ám ennek egy részét, 20 milliárd forintot terven felül el is költöttek a költségvetési intézmények.
Az első félévi hiány így a várakozásoknál mintegy 30 milliárd forinttal "alacsonyabb" lett: a deficit - helyi önkormányzatok nélkül - 814,6 milliárd forintot ért el, ami a GDP 3,1 százaléka. A tárca prognózisa 844,8 milliárd forintos deficittel számolt, ami a GDP 3,3 százaléka. (A GDP- arányos államháztartási hiány 0,2 százalékpontos eltérésében a kerekítés is szerepet játszott.) A szaktárca az elmúlt hónapban felemelt, 3,9 százalékos hiánycélnak megfelelően az év végére 989,1 milliárd forintos hiányt vár, vagyis a féléves deficit eléri az egész évre tervezett összeg 82 százalékát. Ugyanakkor a PM szerint a költségvetés minden évben "fejnehéz" - vagyis a hiány nagyobb része év elején keletkezik. Ez idén sem lesz másként, ráadásul az év elején meghozott kiadáscsökkentő intézkedések az év második felében érvényesülnek, az előre nem látott meglepetésekre pedig ott van a költségvetés 78 milliárd forintos egyensúlyi tartaléka, amely a GDP 0,3 százalékának megfelelő mozgásteret biztosít. A módosított hiánycél már a 6,7 százalékos GDP-visszaesésre van kalibrálva, vagyis elvileg csak ennél nagyobb csökkenés esetén lehet gond a hiánycéllal.
