Az országgyűlés 199 igen, 164 nem és három tartózkodás mellett elfogadta a gyes (gyermekgondozási segély), illetve a gyed (gyermekgondozási díj) három évről két évre csökkentését. A javaslatot az MSZP- és az SZDSZ-frakció megszavazta, a többi párt ellenezte. A tegnap elfogadott szigorításoktól nem várható közvetlen költségvetési megtakarítás, mert az évi 14 milliárd forintot, amit az alacsonyabb gyed- és gyes-kiadásokon nyer a büdzsé, a magasabb szociális kiadások - szociális segély, megemelt bölcsődei támogatások - elviszik a kiadási oldalon. A gyes, illetve a gyed két évre csökkentése mintegy 70 ezer szülőt érint, ezek fele kerülhet vissza egy évvel korábban a munkaerőpiacra, ami egyszázalékos foglalkoztatásnöveléssel járhat - ez a szigorítások közvetett hozadéka.
Szigorodnak a jogosultsági szabályok is: a magasabb összegű gyed - társadalombiztosítási ellátásként - a jövőben csak annak a szülőnek jár, aki a szülést megelőző két évben legalább egy évet munkában töltött - a teljes időszakra akkor jár az ellátás, ha a munkában töltött időszak eléri a másfél évet. Ellenkező esetben a gyermek kétéves koráig gyed helyett (amelynek jelenlegi maximális értéke bruttó 110 ezer forint havonta) csak a mintegy 29 ezer forintos - alanyi jogon járó - gyes jár a szülőnek.
