Tegnap délután ismertette Bajnai Gordon miniszterelnök a válságkezelő tervét a parlamentben, amit maga a miniszterelnök sem nevezett kormányprogramnak. A terv arról szól, hogy Magyarország miként tud kilábalni a nemzetközi gazdasági válságból, ezért az egyszerre a válságkezelés, a talpra állás és a növekedési pályára állás terve. A program célja, hogy a magyar gazdaságot megvédjük a válság hatásaitól - mondta Bajnai. A kormány a korábbi 3-3,5 százalékos GDP-csökkenéssel szemben - részben a külgazdasági folyamatok miatt - 5,5-6 százalékos visszaeséssel számol az idén, még jövőre is nulla alatti ütem várható - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök. Az elhatározott programnak köszönhetően az idén 350-400 milliárd forinttal lehetnek alacsonyabbak a kiadások az elfogadott költségvetéshez képest, míg jövőre 900 milliárd forintos megtakarításról van szó - beleértve a már februárban elhatározott változtatásokat is - mondta Bajnai. Továbbra is maradnak tartalékok a büdzsében arra az esetre, ha hat százaléknál is nagyobb lesz a visszaesés, így a kormány szerint tartható az idei háromszázalékos hiánycél.
A kormány a következő hetekben újra tárgyalni fog az IMF-fel és az Európai Unióval, hogy bemutassa a kormány válságkezelő programját. A korábbinál is rosszabb növekedési előrejelzés ellenére a kormány azzal számol, hogy az idén a tervezett három százalék alatt maradhat a GDP-arányos államháztartási deficit, így a hitelszerződés módosítása, pláne a hitel futamidejének meghosszabbítása Bajnai szerint nem aktuális. A miniszterelnök arra számít, hogy a kiadáscsökkentő és adómérséklő intézkedések hatására helyreáll a pénzügyi világ bizalma Magyarországgal szemben, így a államháztartási deficitet - az államadósságot - az ország piaci alapon is tudja finanszírozni.
Az előzetesen megismert tervekhez képest kevés újdonsággal szolgált a miniszterelnök vasárnap délutáni bejelentése. A kiadáscsökkentő programok szinte minden egyes pontja megegyezik azzal a politikai nyilatkozattal, amit megválasztása előtt adott a miniszterelnök. Bajnai átvette elődje adócsökkentési javaslatait, így már az idén öt százalékkal mérséklődhetnek a munkaadói járulékterhek a minimálbér kétszerese alatti jövedelmeknél. Újdonság, hogy újra kétkulcsos lesz az áfarendszer, a jelenleg húszszázalékos elvonást egy 18 és egy 25 százalékos kulcs váltja fel - várhatóan a második félévtől. A kormány 18 százalékos áfát vetne ki a tejre, tejtermékekre, a pékárukra, de a távfűtés is kedvezményes adókulcsba tartozna. Az eredeti terveknek megfelelően öt százalékkal csökkenne a munkaadói járulék mértéke már az idén, ám 2009-ben csak a minimálbér kétszereséig terjedne a járulékcsökkenés.
