Két év alatt csaknem hat százalékkal csökkentette Magyarország az államháztartás hiányát. A kormány 2006 őszén úgy tervezte, hogy a deficitet 2008 végére 4,3 százalékra szorítja le - emlékeztetett Veres János pénzügyminiszter tegnapi tájékoztatóján, ahol a makroeredményeket ismertette. Mint mondta, a konvergenciaprogram készítésekor nem számoltak recesszióval, ám így is egy évvel korábban sikerült elérni a háromszázalékos maastrichti hiánycélt. Szerinte minden esély megvan arra, hogy 2009-ben is a GDP három százaléka alatt maradjon a deficit, bár érzékeltette, ha a recesszió miatt a vártnál jobban csökkenek a bevételek, a hiány nyilvánvalóan nagyobb lesz. Megjegyezte, hogy a gyengébb külpiaci adatok miatt a várt 3-3,5 százalékkal szemben valamelyest nagyobb lesz a visszaesés, de hogy mennyivel, arra még ő sem tudott választ adni. A pénzügyminiszter hozzátette, hogy az államháztartás eredményszemléletű hiánya GDP-arányosan 2008-ban 3,4 százalék volt, a nyugdíjreform költségeivel korrigáltan azonban - ami 0,6 százalékpontot jelent - a hiány a GDP 2,8 százaléka lett.
A központi egyensúlyi tartalékban még 75 milliárd forint van, ezen túlmenően az általános tartalék év végéig fel nem használt részét lehet még hiánycsökkentésre fordítani. Ez összesen mintegy kilencvenmilliárd forint tartalékot jelent Veres becslése szerint. Elmondta azt is, hogy az IMF-hitel meghosszabbításáról, átütemezéséről leghamarabb ősszel tárgyalhatnak.
