Időarányosan jól teljesít Magyarország a közigazgatás reformját célzó, egymásra épülő két operatív programja, az Elektronikus Közigazgatás Operatív Program (EKOP), illetve az Államreform Operatív Program (ÁROP) végrehajtásában, legalábbis ami az elindított projekteket, illetve a szerződéssel lekötött összegeket illeti - közölte Pilip Busz, az Európai Bizottság foglalkoztatási és szociális főigazgatóságának főosztályvezetője a pénteki monitoring bizottsági ülést követően. Mint mondta, a programok olyannyira jól kidolgozottak és annyira koherens stratégiát valósítanak meg, hogy az EB jóváhagyása nélkül nem is lehetne változtatni rajtuk.
Bálint Ákos, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) közigazgatási reformprogramok irányító hatóságának főigazgatója szerint eddig 204 projekt esetében kötötték meg a támogatási szerződéseket, 4,9 milliárd forintot pedig már ki is fizettek.
A 2009-2010-es projektek indulása a válság miatt némiképp halasztódott: az EKOP akcióterveit például csak március elején fogadta el a kormány, az ÁROP esetében pedig a sokszori átdolgozás miatt még az akcióterv sincs kész. Emlékezetes, hogy tavaly év végén felmerült az EKOP megszüntetése és az ÁROP forrásaiból mintegy 16 milliárd forint átcsoportosítása. Utóbbit azonban az Európai Bizottság megvétózta, ezért ez az összeg továbbra is a közigazgatás hatékonyabbá tételére fordítható.
