BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megindult a hiánynövekedés az államháztartásban

2009. március 9. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A januári 38 milliárd forintos államháztartási többlet után februárban - a várakozásokkal hajszálra megegyező mértékben - 294,5 milliárd forintos hiánnyal zárta a gazdálkodást az állam. Így az első két hónap hiánya - a Pénzügyminisztérium előzetes adatai szerint - eléri a 256,6 milliárd forintot, ami az egész évre tervezett 729,9 milliárd forint 35 százaléka. Az első negyedév "húzós" az államháztartás gazdálkodásában, ugyanis dacára annak, hogy a január rendre szufficites, a második és a harmadik hónap kiadási csúcsot hoz. Ugyanis ez az uniós agrártámogatások kifizetésének ideje, jelentősebb állampapír-lejáratok esnek az év ezen időszakára és márciusban - idén még - fizetik a 13. havi nyugdíj első részét - így komoly meglepetés lenne, ha a vártnál kisebb hiánnyal zárna ebben a negyedévben az állam. Mindezzel együtt az első két hónap adatain erősen érződik a recesszió, ugyanis tavaly ilyenkor még csak 182 milliárd forint deficitnél tartott a kincstár - akkor még nem volt gond az adóbevételekkel, ráadásul az idén némileg magasabban teljesültek a kiadások is az első két hónapban: a tavalyi 2340 milliárd forintnál 18 milliárddal költött többet az állam.
A Pénzügyminisztérium adatai szerint a központi költségvetés hiánya 273,6 milliárd forint, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjaié 31,5 milliárd forint volt. Az elkülönített állami pénzalapok többlete 10,6 milliárd forintot ért el. Az év első két hónapjában GDP-arányosan az államháztartás pénzforgalmi deficitje 1 százalék lett.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet