BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem mindenki nyer az olcsóbb üzemanyagon

2008. december 30. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A nagy üzemanyag-felhasználó társaságok közül a közlekedési cégek tudnak élni az olcsó üzemanyag nyújtotta kedvező beszerzési lehetőséggel, az agrárvállalkozások viszont arról számoltak be lapunknak, hogy tőke- és kapacitáshiány miatt nem tudnak kellő készletet felhalmozni a téli időszakban. A BKV Zrt. jelenleg literenként kevesebb mint 183 forint áron jut üzemanyaghoz - tudtuk meg a vállalattól, ahol a gázolajbeszerzésre közbeszerzési eljárást írnak ki, amelynek alapján az abban részt vevő és érvényes ajánlatot benyújtó ajánlattevőkkel keretmegállapodást kötnek. Az ebben részt vevő szállító cégek hathavonta (hirdetmény nélküli közbeszerzési eljárás keretében) versenyeznek a következő fél évre szóló szállítás elnyeréséért, amely versenyt az a szállító cég nyeri, amely a Mol mindenkor érvényes nagykereskedelmi árához képest a legnagyobb százalékos kedvezményt nyújtja a BKV részére. Ez a konstrukció lehetővé teszi, hogy a szállított üzemanyag ára kövesse a piaci viszonyokat, így a jelenlegi árcsökkenési tendenciát is - tájékoztatott a BKV.
A magyar agráriumon viszont - saját bevallásuk szerint - vajmi keveset segít az üzemanyagárak csökkenése. Az év folyamán az üzemanyag-igényes munkákat tavasszal és ősszel is kiugróan magas benzin- és gázolajárak és javarészt erős forintárfolyam mellett végezték. Mire pedig esni kezdett az üzemanyagok ára, már befejezték az őszi talajmunkákat. A gazdálkodók többségének sem forrása, sem lehetősége nincs az üzemanyag hosszabb távú készletezésére: akinek most akad is némi bevétele, az inkább a hiteleit törleszti - mondja Csikai Miklós, az Árpád-Agrár Zrt. elnök vezérigazgatója, a Magyar Agrárkamara leköszönő elnöke. Szerinte a szektor cégeinek, szereplőinek legfeljebb öt százaléka képes finanszírozni egy ilyen jellegű készletezést, de még a fejleszteni képes vállalkozásoknál is maximum 10 napos készlet tárolását tudják megoldani, ami igazából alig jelentene könnyebbséget a tavaszi munkák kezdetén. A forrás mellett a tárolókapacitás is hiányzik.
A termelők mindenesetre reménykednek, hogy az alacsony üzemanyagárak kitartanak tavaszig. Igazi segítség az lenne a mezőgazdaság szereplőinek - különösen az állattartóknak és a kertészeknek -, ha a gáz és az áram ára is követné a gázolajét, mivel egyetlen uniós versenytársunknak sem kell hasonlóan magas energia- és hitelköltségeket kigazdálkodnia - mondja az elnök, aki úgy látja, ha jövőre is maradnak a mostani 15 százalékos és afölötti hitelkamatok, óriási megtorpanás várható a mezőgazdaságban. Gyakorlatilag egyetlen olyan ágazata sem lesz az agráriumnak, amelybe érdemes lenne befektetni, mivel aligha lehet majd a hitelterheket kigazdálkodni. A termelés hatékonyságát is visszavetheti, hogy a gazdálkodóknak kevés a felhasználható tőkéjük.

Diószegi József
Diószegi József
Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet